Wielkopolska: w bazie Lunares zbadają wpływ kwarantanny na mózg człowieka
W habitacie panują warunki podobne do tych, które astronauci znajdą w prawdziwej bazie na Księżycu lub Marsie. Wewnątrz prowadzone są badania z zakresu psychologii podczas załogowych lotów kosmicznych oraz testy nowoczesnych technologii, nie tylko z sektora kosmicznego.
Infrastruktura bazy pozwala na ciągłe monitorowanie zdrowia, zachowania mieszkańców oraz pełną immersję podczas izolacji. Od początku istnienia placówki przeprowadzono tam 10 misji naukowych. W okresie od listopada 2020 r. do marca 2021 r. badacze planują pięć dwutygodniowych symulacji z udziałem międzynarodowych załóg.
"Obecna sytuacja epidemiologiczna skłoniła nas do wykorzystania potencjału badawczego naszej placówki do badań nad pandemią COVID-19. Nasze nowe misje skupiać się będą na badaniu aspektów psychologicznych i neurologicznych kwarantanny, która w obecnym czasie dotyka ludzi na całym świecie. Nowa misja rozpoczyna się w listopadzie i będzie obejmowała badania struktur w mózgu i zdolność ich dostosowywania się się do warunków zamknięcia" - poinformowała w informacji przesłanej PAP Natalia Ćwilichowska z habitatu Lunares. Nabór kandydatów na tzw. analogowych astronautów trwa. Za pobyt w Lunaresie należy zapłacić.
"Badania izolacyjne mające na celu symulację warunków lotów na inne ciała niebieskie, w tym Marsa i Księżyc, wydawały się niezwykle oderwane od rzeczywistości jeszcze rok temu. Obecnie, wskutek pandemii, niemal każdy rozumie jak istotne jest dogłębne zbadanie psychologii izolacji, zarówno wybranej z wolnej woli jak i przymusowej" - komentuje w komunikacie przesłanym PAP naczelny lekarz załogi dr Aleksander Waśniowski. Dodaje, że dzięki przystosowaniu habitatu do prowadzenia badań nad chronobiologią, cyklami funkcjonowania w czasie małych grup ludzi, możliwe jest dostarczenie cennej wiedzy popartej eksperymentalnie, potencjalnie przydatnej dla całych społeczeństw.
"Niebagatelne tutaj znaczenie mają również eksperymenty z użyciem nowoczesnych technik obrazowania układu nerwowego, sprzężone z oceną czynnościową i aspektami psychofizycznymi Analogowych Astronautów" - dodaje dr Waśniowski.
Z uwagi na charakter symulacji załogowej misji kosmicznej zazwyczaj w załodze znajdują się inżynierowie, naukowcy, lekarze, podróżnicy oraz artyści, którzy opłacając udział w symulacji realizują swoje badania i projekty. Jak informują przedstawiciele Lunares, do tegorocznych misji zgłaszają się kandydaci z całej Europy. Niektóre terminy badań są już po naborze, niektóre szukają jeszcze kandydatów. Szczegółowe informacje dotyczące naboru znajdują się na stronie: https://lunares.space/missions/ (PAP)
autor: Szymon Zdziebłowski
Komentarze