W.Brytania/Koncern BAE Systems zwolni ponad tysiąc pracowników

BAE Systems

Ponad tysiąc pracowników zwolni koncern lotniczy i zbrojeniowy BAE Systems (dawne British Aerospace). Zamknie też jeden ze swych zakładów produkcyjnych: Woodford w hrabstwie Cheshire - poinformowała we wtorek Konfederacja Związków Przemysłu Stoczniowego i Inżynieryjnego. Doniesienia te potwierdza komunikat koncernu.

Zakłady w Woodford mają zostać zamknięte z końcem 2012 r., z chwilą upływu kontraktu na produkcję samolotów Nimrod MRA4; pracę straci 630 osób. Dalsze 215 miejsc pracy ubędzie w zakładach Samlesbury w Lancashire, gdzie produkowane są części i podzespoły dla wykonawcy Airbusa - Spirit AeroSystems. 170 osób zostanie zwolnionych w Warton (również w Lancashire), w których produkowane są samoloty Nimrod, Tornado i Hawk, a pozostałe 111 w Farnborough w Hampshire, gdzie modernizuje się Harriery.Komunikat BAE Systems stwierdza, iż mimo zabiegów utrzymania produkcji Nimrodów, koncern nie uzyskał żadnych nowych zleceń, dlatego zakłady w Woodford będą stopniowo wyłączne z użytku.

BAE Systems zapewnia, że na zmniejszenie zatrudnienia zdecydowano się po dokonaniu szczegółowego przeglądu obecnych i przyszłych zamówień. Dyrektor zarządzający wojskowej części koncernu (BAE Military Air Solutions) Kevin Taylor stwierdził, że koncern musi dostosować poziom zatrudnienia, by pozostać konkurencyjny i realizować zamówienia klientów w przyszłości. BAE Systems, według informacji zamieszczonych na ich stronie internetowej, jest drugim największym w świecie koncernem obronnym. Działa w ponad stu krajach, zatrudnia 106,4 tys. pracowników. Obroty firmy w 2008 r. wyniosły 18,5 mld funtów.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus