Przejdź do treści
Ćwiczenia wojskowe Astral Knight 2020 na lotnisku w Szymanach (fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury)
Źródło artykułu

Warmińsko-mazurskie: ćwiczenia wojskowe na lotnisku w Szymanach

Do końca września na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach będą odbywały się ćwiczenia wojskowe Astral Knight 2020. Nie wpłyną one na obsługę lotów pasażerskich – poinformował w środę warmińsko-mazurski urząd marszałkowski.

W czasie ćwiczeń na regionalnym lotnisku będą stacjonowali żołnierze wojsk polskich i amerykańskich. "Planowane ćwiczenia wojskowe nie wpłyną na obsługę lotów pasażerskich oraz ruchu General Aviation" – zaznaczono w komunikacie.

Lotnisko w Szymanach jest jedną z wielu lokalizacji na terenie Polski i innych europejskich państw, w których równolegle prowadzone będą takie ćwiczenia.

Astral Knight 2020 to międzynarodowe ćwiczenia, w których biorą udział żołnierze sił powietrznych, piechoty i marynarki ze Stanów Zjednoczonych, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Szwecji. Żołnierze będą szkoleni w prowadzeniu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kluczowych terenów. Szkolenie będzie obejmowało wykonywanie lotów i ćwiczeń w wirtualnej rzeczywistości.

Z lotniska Olsztyn-Mazury realizowane są loty do Krakowa, Dortmundu, Londynu Luton oraz Londynu Stansted. W lipcu z jego usług skorzystało 8 tys. 368 pasażerów, tj. o 45,7 proc. mniej w stosunku do lipca 2019 roku, kiedy odprawiono 15 tys. 408 podróżnych.

Regionalny port lotniczy w Szymanach koło Szczytna działa od stycznia 2016 r. Jedynym udziałowcem spółki zarządzającej lotniskiem jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony