Przejdź do treści
Źródło artykułu

Majowy Przegląd Lotniczy już sprzedaży

Majowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W majowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

Bölkow 105 – niemiecki klasyk
Jest ich w polskim rejestrze około dziesięciu, wszystkie w rękach prywatnych entuzjastów. To jeden z najważniejszych śmigłowców w historii lotnictwa ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne. Naszym bohaterem jest egzemplarz SP-YBO, który zyskał właśnie nowe malowanie i rewelacyjnie prezentuje się na zdjęciach w locie Andrzeja Rutkowskiego.

Cztery FIR-y w jeden dzień
Zważywszy średnią wieku załogi 17,5 lat, to jest po prostu piękny wyczyn! Zaplanowane, zrealizowane i opisana wyprawa dwóch młodych pilotów aeroklubu Gdańskiego przez Bornholm, Szwecję, cieśniny duńskie, Niemcy i powrót. A wszystko w krótki październikowy dzień. Relacja Filipa Cherkowskiego.

Zabójczy flatter
Jak powstaje, kiedy do niego może dojść, jak go unikać i co pilotowi pozostaje do zrobienia gdy się pojawi – wyjaśnia Krzysztof Krawcewicz.

Z Tiger Mothem w powietrzu
Filip Modrzejewski sfotografował w locie w angielskim pejzażu i wdał się w ciekawą rozmowę z właścicielem pięknie utrzymanego egzemplarza G-AOJK w malowaniu które De Havilland oferował 90 lat temu nabywcom prywatnym. Ten legendarny oldtimer ciągle lata i ma licznych entuzjastów na całym świecie (w tym w Polsce też).

Tradycja zobowiązuje
Tomasz Kawa przytacza chlubne fakty z historii polskiego szybownictwa, dochodząc do czasów obecnych i wyraża troskę o to jak długo jeszcze zostanie utrzymana tak wysoka pozycja Polski w tej dziedzinie. W artykule wiele nieznanych zdjęć słynnego fotografa lotniczego Jerzego Michalika, udostępnionych redakcji przez pasjonata i opiekuna lotniczych archiwaliów Wojciecha Witalisa Dudka

Bąk 1 – odtwarzanie dziedzictwa
Już wkrótce poleci, zbudowany dzięki staraniom Jana i Stanisława Borowskich oraz Fundacji Zabytki Polskiego Nieba, legendarny motoszybowiec konstrukcji Antoniego Kocjana. Możemy zobaczyć już teraz jak się prezentuje, przy okazji wystawy w Muzeum Lotnictwa Polskiego. O konstrukcji pisze Jarosław Dobrzyński.

Jak działa linia lotnicza
Ciekawej pracy w lotnictwie jest co niemiara, Andrzej Dąbrowski kontynuuje przedstawianie struktur typowej linii lotniczej i wyjaśnia na czym polega praca poszczególnych działów.

Odlotowa Małopolska
Balony w pięknej scenerii i relacja Macieja Patrzałka z otwierających sezon zawodów w Nowym Targu.

Felietony:

  • Jarosława Czaplickiego, który wspomina nieco szaloną lotniczą eskapadę z lat 80,
  • Piotra Długiewicza na ważny temat dotykający lotnictwa zawodowego – stresu i radzenia sobie z nim oraz pomocnej roli jaką może odegrać psycholog,
  • Redaktora Naczelnego Krzysztofa Krawcewicza o raporcie PKBWL nr 2016/1900, który właśnie się ukazał (choć dotyczył wydarzenia sprzed 7 lat) i który powinien wyleczyć co poniektórych z paliwowej histerii.

Zapraszamy do lektury!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony