W przyszłym tygodniu początek modernizacji bazy lotniczej w Łasku
Łask to jedna z dwóch baz, w których stacjonują polskie samoloty wielozadaniowe F-16. W związku z modernizacją do 22 marca zostały one przebazowane na drugie lotnisko - w Poznaniu-Krzesinach.
"Modernizacja lotniska obejmować będzie rozbudowę pasa startowego, który zostanie wydłużony o 500 m, powstaną nowe drogi kołowania, płaszczyzna przeznaczona dla ciężkich maszyn transportowych. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2018 r." - poinformowała oficer prasowa bazy w Łasku kpt. Joanna Motylińska-Szczych. Po zakończeniu remontu w Łasku będą mogły lądować nawet samoloty transportowe An-124 Rusłan, a pas startowy będzie miał w sumie 3 km długości.
Teren inwestycji zostanie przekazany wykonawcom w przyszłym tygodniu - między 11 a 13 kwietnia.
Koszty prac modernizacyjnych zostaną pokryte przez Polskę i Stany Zjednoczone. Jak poinformował PAP ppłk Marek Chmiel z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, strona polska wyda ok. 70 mln zł, a strona amerykańska - 20 mln dolarów.
Polska ma 48 samolotów F-16. Dwie eskadry stacjonują w bazie w Poznaniu-Krzesinach, jedna - w Łasku koło Łodzi. Obie bazy należą do 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Pierwsze maszyny przyleciały do naszego kraju w listopadzie 2006 r. Od stycznia 2010 r. pełnią dyżury bojowe w polskiej przestrzeni powietrznej na przemian z myśliwcami MiG-29.
W 2016 r. cztery F-16 zostały wysłane do Kuwejtu, skąd wspierają operację Inherent Resolve, którą prowadzi globalna koalicja przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Polacy wykonują zadania rozpoznania lotniczego nad terytorium Iraku. W misji uczestniczą głównie lotnicy z Łasku, bowiem eskadra z tej bazy specjalizuje się w misjach rozpoznawczych.
Łask jest bazą, do której od 2012 r. przylatują pododdziały lotnicze z USA (ang. Aviation Detachment) na samolotach F-16. Podobne pododdziały, ale na transportowych C-130 Hercules regularnie szkolą się także w bazie w Powidzu (Wielkopolskie).
Pod koniec kwietnia polskie F-16 zostaną wysłane do NATO-wskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Do tej pory uczestniczyły w niej polskie myśliwce MiG-29. (PAP)
ral/ wkt/
Komentarze