Przejdź do treści
Źródło artykułu

W Krakowie odbędzie się VIII Małopolski Piknik Lotniczy

Pokazy mistrzów akrobacji lotniczych, statki powietrzne i rekonstrukcje historyczne będzie można oglądać w najbliższy weekend w Krakowie podczas VIII Małopolskiego Pikniku Lotniczego, organizowanego przez Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Jak poinformował PAP dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan, podczas pikniku, który rozpocznie się desantem spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, weźmie udział około 70 statków powietrznych.

Według organizatorów, Małopolski Piknik Lotniczy, będący największą imprezą lotniczą w Polsce południowej, jest nie tylko świętem lotnictwa, przyciągającym pilotów i pasjonatów awiacji, ale stanowi także propozycję atrakcyjnego spędzenia weekendu dla rodzin.

Podczas pikniku odbędą się pokazy indywidualnej akrobacji lotniczej oraz akrobacji zespołowej, naziemne pokazy potyczek amerykańsko-niemieckich z okresu II wojny światowej (z okazji trwającego w muzeum Roku Amerykańskiego), prezentacja zabytkowych i współczesnych statków powietrznych. Dla chętnych przewidziano także wesołe miasteczko i stoiska wystawiennicze i handlowe.

"Będzie to ósmy z kolei piknik, zorganizowany po rocznej przerwie spowodowanej zmianą przepisów prawa lotniczego, które nie pozwalały na start samolotom z naszego pasa startowego" – powiedział PAP dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan. Jak dodał, organizacja pikniku lotniczego w pełnym wymiarze stała się możliwa po wprowadzeniu nowego prawa lotniczego.

W pokazach akrobacji lotniczych wezmą udział Jurgis Kairys z zespołem Air Bandits z Litwy, polska Grupa Akrobacyjna Żelazny, 3at3 formacja Aeroklubu Warszawskiego, Uwe Zimmermann, Jerzy Makula, Robert Kowalik i Dawid Sobieszek.

Piknik odbywa się na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny - jednego z najstarszych w Europie i pierwszego lotniska niepodległej Rzeczypospolitej. Było ono eksploatowane do 1964 r., później stało się siedzibą Muzeum Lotnictwa Polskiego. Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 220 samolotów, śmigłowców i szybowców, z czego ok. 20 to egzemplarze jedyne na świecie. (PAP)

hp/ ls/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony