W Katowicach rozpoczęła się Droniada – konkurs technologii dronowych
Testy nowych technologii dronowych będą obserwowane przez ekspertów Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), który pod patronatem resortu infrastruktury tworzą PAŻP, Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Celem CEDD jest przygotowanie wytycznych dla infrastruktury i rozwiązań prawnych nowego obszaru gospodarki, związanego z komercyjnym wykorzystaniem dronów.
Podczas konkursu, odbywającego się na lotnisku Muchowiec w Katowicach, zespoły akademickie będą prezentowały m.in. rozwiązania dotyczące rozpoznawania kształtu i koloru pojazdów oraz uniwersalnego, ustandaryzowanego mechanizmu przenoszenia ładunku.
Wcześniej przedstawiony scenariusz rywalizacji zakłada silne trzęsienie ziemi w pobliżu Katowic: ze względu na złe warunki meteorologiczne i lokalne, uniemożliwiające loty śmigłowców, dowódca akcji postanawia wykorzystać drony, które mają m.in. dostarczać narzędzia i jedzenie ratownikom oraz pomagać w rozpoznawaniu miejsca katastrofy.
Jak powiedział PAP w środę pomysłodawca i główny organizator Droniady, Sławomir Kosieliński z Fundacji Instytut Mikromakro, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas, tego dnia rozpoczęła się pierwsza runda teoretyczna. „Zespoły mają przedstawić koncepcję, jak przygotowały swój Bezzałogowy Statek Latający (BSL – PAP), czy też system latający, bo ich pomysły i zadania są bardziej z kręgu internetu rzeczy, niż lotnictwa” - zaznaczył Kosieliński.
„Stawiamy nacisk na systemy autonomiczne, na systemy, które bardziej przypominają robotykę, niż klasyczne lotnictwo – dzisiaj drony są bowiem w zawieszeniu między tymi obiema przestrzeniami” - wyjaśnił Kosieliński.
„Zespoły, które przystąpią do tej próby, mają opowiedzieć, w jaki sposób chcą rozwozić przesyłki w czasie sytuacji kryzysowej, co zaimplementowały w swoim systemie, aby rozpoznać samochód w ruchu po kolorze karoserii oraz coś, co jest w tym wszystkim nadrzędne: jak zadbały o bezpieczeństwo, czyli jak zaimplementowały system PANSA-UTM, który wkrótce ma nadzorować misje bezzałogowców na terenie Rzeczypospolitej, a być może Europy też” - wskazał organizator.
PANSA-UTM to koncepcja zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi, oparta m.in. o autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP. Według wcześniejszej informacji PAŻP testy działania PANSA-UTM w warunkach poligonowych to jeden z etapów potrzebnych do uruchomienia obszarów testowych w ramach CEDD, w których będzie możliwe testowanie i stopniowe wdrażanie technologii automatycznych i autonomicznych, z zapewnieniem najwyższego bezpieczeństwa.
„W czwartek będzie druga część: sprawdzian, czy potrafią latać – i trzecia, czy mogą przystąpić do lotów autonomicznych w systemie PAŻP. W piątek, jeśli zespoły przetrwają, zostaną dopuszczone do swoich misji” - zasygnalizował w środę Kosieliński.
Zastrzegł jednak, że z dziewięciu zespołów akademickich z sześciu polskich politechnik, które miały wziąć udział w rywalizacji, pierwsze już się wykruszyły. Przed losowaniem kolejności przystępowania do kolejnych rund, organizator miał potwierdzenie gotowości od sześciu zespołów.
Droniada to nie tylko sam konkurs, ale także w seminaria i konwersatoria, które mogą być szczególnie interesujące dla samorządowców, przedsiębiorców czy służb mundurowych. Będą one poświęcone m.in. rynkowi dronów z przykładami z Polski, Australii i Norwegii, zarządzaniu kryzysowemu i ochronie ludności, możliwościom wykorzystania dronów do monitoringu bezpieczeństwa na drogach oraz pracom badawczo-rozwojowym z wykorzystaniem środków unijnych. O tym opowiadać będą również przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Jak zaznaczają organizatorzy, wydarzenie adresowane jest nie tylko do środowisk akademickich, ale też samorządowców, organizacji pożytku publicznego, służb mundurowych oraz przedstawicieli sektorów: teleinformatycznego, dronowo-robotycznego, kosmicznego, lotniczego, energetycznego i wydobywczego, rolno-spożywczego, budowlanego, logistycznego czy motoryzacyjnego.
Organizatorzy akcentują, że w tej części Europy żaden konkurs dronowy ani robotyczny nie ma tak wysokiej puli nagród (60 tys. zł) Głównym partnerem wydarzenia i fundatorem nagrody głównej jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Twórcy najciekawszych propozycji zostaną zaproszeni do kolejnego etapu na obszarze testowym CEDD, który powstaje na terenie GZM.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ drag/
Komentarze