W internecie opublikowano archiwum historycznych zdjęć z badań kosmosu
Brytyjska uczelnia University College London opublikowała w internecie archiwum rzadkich, historycznych zdjęć kosmosu, z których część nie była do tej pory dostępna online.
University College London (UCL) posiada duże archiwum zdjęć z historii badań kosmosu, pochodzących od NASA i innych agencji kosmicznych. Przed erą internetu zdjęcia te były wysyłane tradycyjnymi metodami, a UCL jest jedną z siedmiu instytucji poza Stanami Zjednoczonymi, która regularnie otrzymywała takie fotografie. W zbiorach uczelni są także zdjęcia sowieckie.
Wśród zasobów archiwum jest m.in. pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane zza Księżyca w 1966 roku oraz pierwsza, ręcznie składana, mozaika zdjęć z sondy Voyager 1, gdy mijała księżyce Jowisza w roku 1979. Są także zdjęcia powierzchni Wenus wykonane przez sowiecka lądowniki w latach 80.
Interesująca jest także niezwykle szczegółowa mapa Księżyca, wykonana ponad 100 lat temu przez brytyjskiego astronoma Waltera Goodacre’a. Teraz można ją pobrać jako skan składający się z 400 milionów pikseli.
Zdjęcia opublikowano jako część „Festiwalu planet”, czyli imprez towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Nauk Planetarnych, który będzie zorganizowany w Londynie w dniach 8-15 września.
Wszystkie opublikowane fotografie są dostępne w dużych rozdzielczościach pod adresem: http://www.ucl.ac.uk/maps-faculty/space-history
cza/ agt/
Komentarze