USA: Moskwa musi zadbać o sprawiedliwość ws. zestrzelenia nad Ukrainą malezyjskiego samolotu

Stany Zjednoczone zaapelowały do Rosji, by zadbała o sprawiedliwość w sprawie zastrzelenia nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Zginęło wówczas 298 osób.

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo wezwał Moskwę do umożliwienia postawienia przed wymiarem sprawiedliwości "obecnych" podejrzanych. "To ważny krok w poszukiwaniu prawdy" - podkreślił Pompeo w oświadczeniu wydanym w środę wieczorem czasu lokalnego.

Międzynarodowy zespół śledczy ogłosił w środę na konferencji prasowej w Holandii, że trzem Rosjanom i Ukraińcowi zostanie postawiony zarzut zabójstwa w związku z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad wschodnią Ukrainą. Proces odbędzie się w Holandii i rozpocznie się 9 marca 2020 roku.

Zaznaczono, że śledztwo trwa i zaapelowano do świadków o zgłaszanie się w celu złożenia zeznań.

Boeing 777-200ER linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony rakietą ziemia-powietrze 17 lipca 2014 roku nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Zginęło wówczas 298 osób, wszyscy pasażerowie i cała załoga. (PAP)

sp/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus