Przejdź do treści
Źródło artykułu

Uruchomiono laboratorium do symulowania warunków panujących na Wenus

W Niemczech powstało specjalne laboratorium, które może pomóc w badaniach powierzchni Wenus. Będzie w nim można analizować w bardzo wysokich temperaturach próbki skał podobnych do występujących na tej planecie – poinformowała sieć Europlanet.

Nową komorę do prowadzenia eksperymentów uruchomiono w Laboratorium Spektroskopii Planetarnej w Instytucie Badań Planetarnych w Berlinie, w ramach Niemieckiego Centrum Aerokosmicznego (DLR). Pozwoli ona na badanie próbek skał w temperaturach do 1000 stopni Celsjusza. Badacze będą mogli więc sprawdzać jak zachowują się odpowiedniki skał występujących na powierzchni Wenus, poddając je warunkom zbliżonym do istniejących na powierzchni tej planety. Umożliwi to lepszą interpretację danych uzyskiwanych z obserwacji naziemnych i misji kosmicznych.

Wenus, chociaż bywa nazywana „siostrą Ziemi” (z powodu podobnej masy i wielkości), posiada grubą, nieprzezroczystą atmosferę złożoną z dwutlenku węgla i kwasu siarkowego, co zdecydowanie utrudnia obserwacje z Ziemi. Z kolei lądowanie na jej powierzchni jest bardzo trudne i obecnie nie ma w planach takich misji, chociaż dawniej kilka próbników wylądowało na powierzchni tej planety.

Od niedawna naukowcy zaczęli wykorzystywać do obserwacji tzw. „okna widmowe” w atmosferze Wenus, które są przezroczyste dla określonych długości fali w zakresie podczerwonym. Jednak dla prawidłowej interpretacji uzyskanych w ten sposób danych potrzebne są właśnie eksperymenty laboratoryjne. Różne składniki chemiczne emitują charakterystyczne dla siebie promieniowanie w odpowiednich długościach fali (coś w rodzaju spektralnego odcinku palca). Aby prawidłowo ustalić jakim rodzajom skał odpowiadają poszczególne struktury widmowe, potrzebny jest katalog linii emisyjnych powstających w warunkach panujących na powierzchni Wenus dla różnych materiałów (średnia temperatura na Wenus to 462 stopnie Celsjusza). Właśnie taka baza linii widmowych powstanie dzięki eksperymentom w nowym laboratorium.

Ziemskie odpowiedniki skał występujących na Wenus obejmują skały wulkaniczne takie jak bazalty z Hiszpanii, ryolity z Włoch, granity z Norwegii i bogate w żelazo skały w rodzaju hematytów i magnetytów.

„Widmowa baza danych, którą tworzymy w Laboratorium Spektroskopii Planetarnej, pozwoli naukowcom ponownie przeanalizować dane z przeszłych misji kosmicznych, pomoże w planowaniu przyszłych przedsięwzięć i obserwacji z Ziemi. Siostrzana planeta Ziemi jest fascynującym miejscem, o którym ciągle wiemy względnie niewiele. Nowa komora laboratoryjna pozwoli nam na zdalne badania powierzchni Wenus w sposób podobny do tego, który do tej pory możliwy był tylko dzięki lądownikom” - tłumaczy dr Jörn Helbert, który kierował opracowaniem komory laboratoryjnej.

Obecnie naukowcy mogą składać wnioski badawcze na używanie tego nowego laboratorium, a także innych laboratoriów Europlanet finansowanych przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020. Termin przyjmowania wniosków mija 1 marca b.r.

Europlanet to sieć łącząca naukowców z Europy zajmujących się naukami planetarnymi (planetologią). Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronach http://www.europlanet-eu.org oraz http://www.europlanet-ri.eu

Źródło: https://www.europlanet-eu.org/creating-a-hotspot-for-understanding-venus-the-planetary-spectroscopy-laboratory/ (PAP)

cza/ ekr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony