Umowa dot. budowy siedziby lotniskowej straży pożarnej i wieży kontroli na lotnisku w Radomiu

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" podpisało umowę na wykonanie na terenie lotniska w Radomiu dwóch kolejnych obiektów – budynku Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz wieży Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – poinformował w środę PPL.

W postępowaniu przetargowym wzięło udział trzech oferentów: Anna-Bud, Doraco i Budimex. Przetarg wygrała firma Anna-Bud z Warszawy. Wartość umowy to przeszło 38 mln zł.

Wykonawca ma opracować kompletną dokumentację projektową, uzyskać pozwolenia na użytkowanie, wykonać prace projektowe oraz wybudować budynek Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz wieży Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

"Zakończenie prac projektowych przewidziane jest na 2022 rok, umowny czas realizacji to 66 tygodni" – poinformowano w komunikacie prasowym.

To już drugi przetarg dotyczący inwestycji na lotnisku w Radomiu wygrany przez firmę Anna-Bud. Spółka ma także zaprojektować i wybudować budynek administracyjny oraz halę magazynowo-garażową. Głównymi użytkownikami tych obiektów będą: służby lotniskowe i administracja, Straż Graniczna, Urząd Celny i Agencja Obsługi Naziemnej. W ramach kontaktu mają też powstać wewnętrzne drogi połączone z układem komunikacyjnym portu lotniczego oraz z zewnętrznymi miejscami parkingowymi. Umowę w tej sprawie podpisano we wrześniu. Wartość kontraktu to 45,2 mln zł.

Obecnie na radomskim lotnisku prowadzone są prace związane z budową nowego terminalu. Według PPL będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka konieczność, będzie go można rozbudować do potrzeb nawet 9 mln pasażerów. Zgodnie z planami PPL Radom ma przejąć część ruchu lotniczego z Okęcia, głównie loty czarterowe i niskokosztowe. Przetarg na zaprojektowanie i budowę terminala wygrała firma Firma Mirbud. Koszt inwestycji to prawie 280,5 mln zł.

Aktualnie na lotnisku w Radomiu prowadzone są także prace projektowe związane z budową budynku administracyjnego oraz hali magazynowo-garażowej, a także z konstrukcją dróg kołowania i płyt postojowych we wschodniej części portu.

Port lotniczy Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku jest budowany prawie od podstaw. Według PPL całe lotnisko ma być gotowe w 2022 r. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

Źródło: PAP
comments powered by Disqus