Przejdź do treści
Źródło artykułu

ULC: rusza nowa kampania dot. międzynarodowych przesyłek pocztowych

Urząd Lotnictwa Cywilnego wystartował z kampanią informacyjną, której celem jest zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat tego, co można wysyłać, a co jest zabronione w międzynarodowych przesyłkach pocztowych - podał ULC. Fajerwerki, czy aerozole nie mogą być wysyłane w przesyłkach lotniczych.

7 grudnia 2021 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczął kampanię informacyjną pt. "Bezpiecznego luku".

Urząd przekazał, że każdego roku w Polsce transportem lotniczym przewozi się blisko 30 tys. ton przesyłek pocztowych; liczba ta dynamicznie rośnie.

"Czas kampanii nie jest przypadkowy. Grudzień i okres przedświąteczny to czas, w którym nadawanych jest najwięcej przesyłek międzynarodowych, dlatego szczególnie teraz ważne jest przypominanie zasad bezpieczeństwa oraz uświadamianie zagrożeń związanych z ich nieprzestrzeganiem" - powiedział cytowany w informacji prasowej prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.

ULC przekazał, że coraz częściej spotyka się z nadawaniem w przesyłkach lotniczych przedmiotów i materiałów niebezpiecznych, które podczas transportu drogą lotniczą mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa samolotu oraz osób i rzeczy znajdujących się na jego pokładzie.

Jak zaznacza Urząd, "niewłaściwe zapakowanie przesyłki czy wahania temperatury lub ciśnienia mogą powodować jej uszkodzenie, wyciek substancji żrących lub łatwopalnych, generowanie toksycznych oparów, wzniecenie pożaru, a nawet eksplozję".

Z danych ULC wynika, że w grudniu 2020 roku operatorzy kontroli bezpieczeństwa Poczty Polskiej w nadanych przesyłkach międzynarodowych wykryli 2643 sztuk fajerwerków i zimnych ogni. To ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do grudnia 2019 r.

Samson podkreśla, że w transporcie lotniczym najważniejsze jest bezpieczeństwo.

"W nowej kampanii uświadamiamy i przypominamy osobom nadającym przesyłki lotnicze oraz firmom przewozowym, że niektóre przedmioty, takie jak fajerwerki, czy zimne ognie, ze względów bezpieczeństwa nie mogą być wysłane drogą lotniczą a ich nadawanie objęte jest specjalnymi procedurami" - tłumaczy szef ULC.

Prezes ULC wyraził nadzieję, że "kampania przełoży się na wzrost świadomości zagrożeń związanych z nieodpowiednim nadawaniem i przewożeniem materiałów niebezpiecznych oraz na zmniejszenie liczby związanych z tym incydentów lotniczych".

Jak podał Urząd, materiały niebezpieczne to m.in. przedmioty i substancje często pozornie nieszkodliwe, których używamy na co dzień.

"Lakiery do paznokci, perfumy, lakiery do włosów, baterie litowe, akumulatory, latarki, zapalniczki, termometry rtęciowe, farby na bazie oleju, czy fajerwerki nadane w przesyłce pocztowej lub kurierskiej, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pasażerów i załogi lotniczej, jak również integralności struktury statku powietrznego" - przekazał ULC.

W ramach kampanii została stworzona specjalna zakładka na stronie internetowej ULC, pod adresem ulc.gov.pl/bezpiecznegoluku, zawierająca klasyfikację materiałów niebezpiecznych i zasady ich bezpiecznego nadawania transportem lotniczym. Akcja „Bezpiecznego lotu luku!” obejmie również emisję spotu edukacyjnego, kampanię w Internecie i w mediach społecznościowych, a także dystrybucję plakatów i ulotek.

ULC zachęca wszystkich operatorów pocztowych, firmy kurierskie, przewoźników lotniczych i inne zainteresowane podmioty do przyłączenia się do kampanii i promowania działań na rzecz bezpieczeństwa w lotnictwie. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony