Ukraina/ Sztab: w Donbasie pierwszy raz wykorzystano turecki dron Bayraktar

Ukraińskie siły w Donbasie we wtorek po raz pierwszy w celu bojowym wykorzystały turecki dron Bayraktar - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

We wtorek bateria haubic D-30 "rosyjsko-terrorystycznych wojsk" prowadziła ostrzał pozycji sił ukraińskich w okolicach miejscowości Hranitne. Dwóch ukraińskich żołnierzy zostało rannych, jeden z nich zmarł - czytamy w komunikacie sztabu.

Jak podkreślono, przez Specjalną Misję Monitorującą OBWE zwrócono się o natychmiastowe wstrzymanie ognia, wysłano notę kanałami dyplomatycznymi. Strona przeciwnika nie reagowała - zaznaczono.

"W celu zmuszenia wroga do wstrzymania ognia zgodnie z rozkazem naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy wykorzystano Bayraktar" - napisano. Według sztabu bezzałogowy aparat latający nie przekraczał linii rozgraniczenia i bombą kierowaną zniszczył jedną armatę. "Po tym ostrzały ukraińskich pozycji zakończyły się" - dodano.

Bayraktar TB2 to maszyna o długości 6,5 metra i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Może pokonać maksymalnie 4 tys. km. Dron porusza się z prędkością do 222 km na godzinę, a praktyczny pułap, na którym może operować, wynosi 6750 metrów. Ukraina kupiła od Turcji sześć takich dronów w 2018 roku.

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że we wtorek siły przeciwnika 13 razy złamały zawieszenie broni, w tym przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ tebe/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus