Przejdź do treści
Źródło artykułu

Turcja: zaczęła się przeprowadzka na "megalotnisko" w Stambule

5 kwietnia br., około 3 nad ranem narodowy przewoźnik flagowy Turkish Airlines (THY) zainicjował największą operację logistyczną w historii lotnictwa.

Lotnisko Atatürk, jako port lotniczy funkcjonuje od 1953 roku. Poza ogromnym wkładem w turystykę krajową i transport ładunków, lotnisko było także domem dla rozwoju tureckich linii lotniczych w globalnym lotnictwie.

Przed świtem w piątek rozpoczęła się w Stambule wielka przeprowadzka przewoźników i personelu z dotychczasowego lotniska im. Ataturka na nowe "megalotnisko" IGA, stanowiące prestiżowy projekt prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Jak poinformowała państwowa agencja Anatolia, bardzo wczesnym rankiem setki ciężarówek rozpoczęły przejazd przez 15-milionową metropolię, która z tego powodu została częściowo wyłączona z ruchu. Do przewiezienia jest blisko 50 tys. ton różnego rodzaju sprzętów i materiałów.

„Jesteśmy szczęśliwi, jesteśmy dumni, ale też trochę smutni. Zamierzamy wprowadzić emigrację lotniczą z największego lotniska w Turcji, które było domem dla nas, milionów naszych pasażerów. Nasi pracownicy dzielili się z nimi swoimi wspomnieniami, szczęściem, radością” – powiedział prezes THY İlker Aycı dziennikarzom podczas wczorajszej konferencji, omawiając najnowsze osiągnięcia i plany przed przeprowadzką.

Przeprowadzka na Istanbul Grand Airport (IGA) ma potrwać 45 godzin i zakończyć się do niedzieli. Z tego powodu w sobotę oba lotniska nie będą obsługiwały żadnych połączeń przez 12 godzin, od godz. 2 w nocy do godz. 14 (godz. 1-13 czasu polskiego).

Początkowo do ruchu na IGA dopuszczone będą tylko samoloty narodowego przewoźnika Turkish Airlines, a od północy z soboty na niedzielę dołączą do nich maszyny zagranicznych linii lotniczych.

Operator lotniska poinformował, że początkowo ma ono obsługiwać ok. 90 mln pasażerów rocznie, a po pełnym uruchomieniu – aż 200 mln, co według obecnych wskaźników uczyniłoby z IGA największy port lotniczy na świecie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony