Trzy nowe potencjalne misje kosmiczne ESA
Jak informuje ESA, na podstawie rekomendacji od recenzentów naukowych, Alvaro Giménez, dyrektor ds. eksploracji naukowej i automatycznej, podjął decyzję o wyborze trzech wniosków, nad którymi będą trwały dalsze prace. W ramach konkursu ogłoszonego w zeszłym roku zgłoszono 27 propozycji.
Proponowane tematy badań dotyczą planet pozasłonecznych, fizyki plazmy i promieniowania rentgenowskiego, natomiast nazwy projektów są następujące: Atmospheric Remote-Sensing Infrared Exoplanet Large-survey (Ariel), Turbulence Heating ObserveR (Thor) oraz X-ray Imaging Polarimetry Explorer (Xipe).
W ramach misji Ariel naukowcy chcieliby zbadać atmosfery wokół 500 planet okrążających pobliskie gwiazdy, aby ustalić skład chemiczny i panujące w nich warunki fizyczne.
Z kolei projekt Thor skupiłby się na podstawowych problemach fizyki plazmy – rozgrzewaniu plazmy, a następnie oddawaniu energii. Do problemu tego naukowcy chcą podejść poprzez badania oddziaływań wiatru słonecznego z ziemskim polem magnetycznym. W szczególności skupiliby się na fizycznych mechanizmach zachowania plazmy w warunkach występowania turbulencji.
Projekt Xipe to badania w zakresie promieniowania rentgenowskiego od wysokoenergetycznych źródeł, takich jak supernowe, dżety galaktyczne, czarne dziury czy gwiazdy neutronowe. Byłoby to pogłębienie obecnej wiedzy na temat zachowania się materii w ekstremalnych warunkach. Obserwatorium Xipe byłoby pierwszym zdolnym do dokładnych pomiarów polaryzacji w tych źródłach.
Pod dokładnych analizach wszystkich trzech projektów, ostatecznie do realizacji zostanie z nich wybrany jeden, z planowanym startem w 2025 roku. Wcześniej jako misje "medium-class" w ramach projektu Cosmic Vision agencja wybrała do realizacji trzy inne projekty: Solar Orbiter (wystrzelenie w 2018 roku, badania Słońca i fizyka heliosfery), Euclid (w 2020 roku, badania geometrii ciemnego Wszechświata) oraz PLATO (w 2024 roku, do poszukiwania planet pozasłonecznych). (PAP)
cza/ mrt/
Komentarze