Przejdź do treści
Źródło artykułu

Toruń szykuje się do rocznicy lotu Jurija Gagarina

Multimedialnym spektaklem pt. "Godzina czterdzieści osiem" uczci Toruń 12 kwietnia 50. rocznicę lotu pierwszego człowieka w kosmos. Obchody odbędą się na terenie kampusu uniwersyteckiego, który jest zlokalizowany przy ulicy Jurija Gagarina.

"Pięćdziesiątą rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos, przypadającą 12 kwietnia 2011 roku, Toruń będzie świętował w spektakularny sposób. Między budynkami Auli UMK i rektoratu uczelni zostanie ustawiony najnowocześniejszy sprzęt multimedialny, wykorzystywany podczas światowych wydarzeń muzycznych, a scenerią spektaklu będą budynki uniwersytetu, na których zostanie zaprezentowana projekcja w technice 3D" - zapowiedział Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, miejskiej instytucji promującej kulturę.

Tytuł spektaklu i jego długość nawiązują do długości lotu Gagarina po orbicie satelitarnej Ziemi, czyli godziny i czterdziestu ośmiu minut. Audiowizualne widowisko wyreżyseruje Jarosław Szoda, autor zdjęć do filmu "Z podniesionymi rękami" uhonorowanego Złotą Palmą w Cannes.

"Kosmiczne dźwięki usłyszymy w wykonaniu DJ Adamusa, Bananasq Sax, MC Jacoba oraz Józefa Skrzeka, znanego z legendarnego SBB. Wizualizację do muzyki będzie tworzył na żywo VJ Nikon" - zapowiedział Draheim.

Przygotowaniem do przedsięwzięcia będzie zaplanowany na sobotę 26 marca happening na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Wizerunek każdej osoby, która przyjdzie w to miejsce i zmierzy się gigantyczną linijką, zostanie wyświetlony podczas "kosmicznej projekcji" 12 kwietnia.

Oferta zmierzenia się kierowana jest także do internautów korzystających z Facebooka. Na utworzonej stronie imprezy w tym serwisie, podając swój wzrost, w symboliczny sposób będzie można odbyć kosmiczny lot.

"Dane osób biorących udział w facebookowej zabawie zostaną przetworzone na sygnał binarny i wysłane w konkretne miejsce kosmosu, w gwiazdę, która pięćdziesiąt lat temu, czyli wtedy, gdy człowiek wyleciał w kosmos, wysłała w stronę Ziemi swoje światło. Teraz my to światło widzimy i odpowiemy na nie swoim. Warto podkreślić, że ta gwiazda ma swoją planetę, istnieje więc szansa, że za pięćdziesiąt lat ktoś odczyta z niej nasz przekaz” – tłumaczył Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium.

Na terenie Torunia spektakl audiowizualny „Godzina czterdzieści osiem” promują już billboardy Galerii Rusz, czyli grupy artystycznej w składzie Joanna Górska i Rafał Góralski, specjalizującej się w prezentacji sztuki w przestrzeni miejskiej. Praca artystów nawiązuje do słynnych słów amerykańskiego astronauty Neila Armstronga, który jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu: "To mały krok człowieka, ale wielki krok dla ludzkości". (PAP)

olz/ hes/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony