Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sześcioro polskich uczniów weźmie udział w obozie astronomicznym we Włoszech

Kilkoro polskich uczniów szkół średnich uzyskało miejsca na międzynarodowym obozie astronomicznym ESO Astronomy Camp 2016, który odbędzie się we Włoszech. Wyniki naboru na ten prestiżowy obóz zostały ogłoszone przez Europejskie Obserwatorium Południowe oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne.

ESO Astronomy Camp to obóz astronomiczny dla młodzieży w wieku 16-18 lat, organizowany od kilku lat przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), jedną z głównych europejskich organizacji naukowo-technicznych, zajmującą się badaniami kosmosu prowadzonymi z powierzchni Ziemi.

Co roku grupa nieco ponad 50 uczniów z krajów członkowskich ESO i tych, w których działa Sieć Popularyzacji Nauki ESO, ma szanse w okresie świąteczno-noworocznym wziąć udział w obozie astronomicznym w górskim obserwatorium Aosta Valley w Saint-Barthélemy w Alpach we Włoszech. Zajęcia prowadzają naukowcy na co dzień wykonujący zaawansowane badania kosmosu, uczniowie mają też dostęp do teleskopów i innych instrumentów astronomicznych. Tegorocznym tematem zajęć będzie "Wszechświat ukryty i widzialny".

Ponieważ Polska jest członkiem ESO, w konkursie mogą startować także młodzi Polacy. W tym roku zainteresowanie ze strony polskich uczniów było duże na tle innych krajów, podobnie jak w latach ubiegłych. Zgłoszenia z Polski stanowiły 14 proc. aplikacji nadesłanych przez uczniów z 25 krajów. Ostatecznie nasz kraj uzyskał sześć miejsc na obozie, co stanowi około 11 proc. całej puli dostępnych miejsc.

Laureatami konkursu - i tym samym przyszłymi uczestnikami obozu - zostali: Zofia Błażyca z Orzesza, Bartosz Cieślik z Warszawy, Aleksandra Krauze z Zielonej Góry, Anna Komarowska z Łodzi, Dominika Krawiec z Poznania, Kamil Serafin z Bukowiny Tatrzańskiej.

"Cieszy nas, że co roku grupa młodych Polaków ma okazję spotkać się w scenerii alpejskiego obserwatorium astronomicznego z rówieśnikami z innych krajów i z czołowymi astronomami zawodowymi. Jest to czwarta edycja obozu. Wiele zgłoszeń z Polski ma wysoki poziom i dlatego od początków prowadzenia tego projektu przez ESO nasz kraj co roku uzyskuje miejsca dla 5 lub 6 uczniów. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział i gratulujemy laureatom. Wcale nie jest tak łatwo dostać miejsce na obozie - w tym roku w przypadku naszego kraju zainteresowanie ponad cztery razy przekroczyło liczbę dostępnych miejsc" - skomentował dr Krzysztof Czart koordynujący w Polsce działania Sieci Popularyzacji Nauki ESO. (PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony