Sześcioro polskich uczniów weźmie udział w obozie astronomicznym we Włoszech
ESO Astronomy Camp to obóz astronomiczny dla młodzieży w wieku 16-18 lat, organizowany od kilku lat przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), jedną z głównych europejskich organizacji naukowo-technicznych, zajmującą się badaniami kosmosu prowadzonymi z powierzchni Ziemi.
Co roku grupa nieco ponad 50 uczniów z krajów członkowskich ESO i tych, w których działa Sieć Popularyzacji Nauki ESO, ma szanse w okresie świąteczno-noworocznym wziąć udział w obozie astronomicznym w górskim obserwatorium Aosta Valley w Saint-Barthélemy w Alpach we Włoszech. Zajęcia prowadzają naukowcy na co dzień wykonujący zaawansowane badania kosmosu, uczniowie mają też dostęp do teleskopów i innych instrumentów astronomicznych. Tegorocznym tematem zajęć będzie "Wszechświat ukryty i widzialny".
Ponieważ Polska jest członkiem ESO, w konkursie mogą startować także młodzi Polacy. W tym roku zainteresowanie ze strony polskich uczniów było duże na tle innych krajów, podobnie jak w latach ubiegłych. Zgłoszenia z Polski stanowiły 14 proc. aplikacji nadesłanych przez uczniów z 25 krajów. Ostatecznie nasz kraj uzyskał sześć miejsc na obozie, co stanowi około 11 proc. całej puli dostępnych miejsc.
Laureatami konkursu - i tym samym przyszłymi uczestnikami obozu - zostali: Zofia Błażyca z Orzesza, Bartosz Cieślik z Warszawy, Aleksandra Krauze z Zielonej Góry, Anna Komarowska z Łodzi, Dominika Krawiec z Poznania, Kamil Serafin z Bukowiny Tatrzańskiej.
"Cieszy nas, że co roku grupa młodych Polaków ma okazję spotkać się w scenerii alpejskiego obserwatorium astronomicznego z rówieśnikami z innych krajów i z czołowymi astronomami zawodowymi. Jest to czwarta edycja obozu. Wiele zgłoszeń z Polski ma wysoki poziom i dlatego od początków prowadzenia tego projektu przez ESO nasz kraj co roku uzyskuje miejsca dla 5 lub 6 uczniów. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział i gratulujemy laureatom. Wcale nie jest tak łatwo dostać miejsce na obozie - w tym roku w przypadku naszego kraju zainteresowanie ponad cztery razy przekroczyło liczbę dostępnych miejsc" - skomentował dr Krzysztof Czart koordynujący w Polsce działania Sieci Popularyzacji Nauki ESO. (PAP)
cza/ agt/
Komentarze