Przejdź do treści
Źródło artykułu

Spotkanie światowej branży lotniczej w Krakowie - 11. edycja Routes Europe

Ponad 1,2 tys. osób – przedstawicieli 110 wiodących regionalnych linii lotniczych, 310 lotnisk, 45 organizacji turystycznych i innych podmiotów światowego rynku lotniczego z 62 krajów uczestniczy w Krakowie w 11. edycji Routes Europe. Spotkanie odbywa się w dniach od 23 do 26 kwietnia.

Routes Europe jest dorocznym spotkaniem branży lotniczej, ważnym dla wszystkich podmiotów, które chcą być obecne na europejskim rynku lotniczym. Model konferencji Routes oparty jest na wcześniej zaplanowanych spotkaniach z określonymi przewoźnikami, podczas których przedstawiciele lotnisk rozmawiają z liniami lotniczymi o otwarciu nowych połączeń. Podczas krakowskiej edycji forum zaplanowano ponad 4,5 tys. spotkań, z których efektów będą mogli skorzystać pasażerowie w całej Europie.

Gospodarzem wydarzenia jest Krakow Airport, partnerami województwo małopolskie i Gmina Miejska Kraków. Jest to drugie spotkanie Routes Europe w Polsce; poprzednie odbyło się w 2006 r. w Warszawie. Kraków Airport uczestniczy w Routes Europe od roku 2006; w latach 2013 i 2014 lotnisko otrzymało wyróżnienia w konkursie Routes Europe Marketing Awards.

"Routes jest częścią pionierskiego przedsięwzięcia, które zostało zainaugurowane w 1995 r. Zapewnia platformę współpracy dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w awiację, takich jak lotniska, linie lotnicze i inne" – powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej przedstawiciel organizatorów spotkań Routes Adrian Newton, dyrektor ds. lotnictwa i transportu UBM EMEA.

Jak podkreślił, "w tym roku impreza przyciągnęła największą liczbę uczestników, wśród których znajdują się osoby decyzyjne z branży lotniczej, w tym przedstawiciele największych grup awiacyjnych w Europie, ale także z całego świata". Wyraził także przekonanie, że "Kraków stanowi bardzo ważny element dla światowego rynku lotniczego, ponieważ jest to miejsce na mapie lotniczej, które ma tendencje wzrostowe".

"Bez wątpienia oferta lotnicza jest katalizatorem rozwoju biznesu. Dzięki temu, że Krakow Airport jest gospodarzem tego wydarzenia, pomoże mu to rozwijać zarówno ofertę dla klientów biznesowych, jak i turystycznych" – podkreślił Newton. Jako przykład podał Las Vegas, które "po zorganizowaniu konferencji Routes uzyskało dodatkowo 120 lotów tygodniowo, co przyniosło miastu zysk wielkości 450 mln dolarów".

Rangę imprezy podkreślał także pełniący obowiązki prezesa krakowskiego lotniska Radosław Włoszek. "Jest to wyjątkowe i prestiżowe spotkanie dla Krakow Airport, ale także dla Krakowa i Małopolski, o czym świadczy liczba uczestników Routes Europe 2016. Chcemy pokazać potencjał turystyczny naszego regionu i miejsca, z których jesteśmy dumni, oraz możliwości rozwojowe naszego lotniska" – powiedział.

Pytany o możliwe efekty spotkania poinformował, że "oprócz zwiększenia częstotliwości i siatki połączeń dzisiaj dostępnych - kierunki, które nas mogą interesować, to Genewa i Stambuł, Marsylia". "Trwają także rozmowy na temat kolejnych połączeń z Wyspami Kanaryjskimi" – zapowiedział Radosław Włoszek.

W krakowskiej edycji Routes Europe uczestniczą m.in. przedstawiciele British Airways, Scandinavian Airlines (SAS), Lufthansy, Iberii, KLM, Air France, Ryanair, easyJet, oraz linii spoza Europy, jak Delta Air Lines, American Airlines, Air Canada, Quatar Airways, All Nippon Airways, China Southern Airlines.

Forum Routes to jedna z najbardziej znanych i prestiżowych imprez światowej branży lotniczej, organizowana przez UBM (UK) Ltd - globalną firmę specjalizującą się w organizacji wydarzeń związanych z rozwojem usług komunikacyjnych.

Każdego roku odbywa się jedna światowa konferencja oraz regionalne fora Routes w Azji, Afryce, Europie, dla obu Ameryk i we Wspólnocie Niepodległych Państw. Udział w tej imprezie umożliwia przedstawicielom branży lotniczej oraz podmiotom światowego rynku lotniczego rozwój nowych przedsięwzięć, dotarcie do klientów, ułatwia wprowadzanie nowych produktów, promocję marek oraz rozwijanie rynków zbytu. Misją Routes Europe jest zintensyfikowanie relacji biznesowych w środowisku branży lotniczej.

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. W tym roku będzie realizował 87 połączeń: 77 regularnych i 10 czarterowych 21 przewoźników: 15 tradycyjnych i sześciu niskokosztowych. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4 mln 221 tys. podróżnych, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Według założeń w tym roku lotnisko obsłuży ponad 4,6 mln podróżnych.

Latem, po zakończeniu prac związanych z drugim etapem rozbudowy terminala pasażerskiego przepustowość krakowskiego lotniska zwiększy się do 8 milionów pasażerów rocznie. (PAP)

hp/ je/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony