Solar Impulse 2 wylądował w Chinach

Solar Impulse 2 przed startem z Mandalay

Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wylądował we wtorek nad ranem w środkowych Chinach kończąc kolejny etap historycznego lotu dookoła świata. Jego celem jest propagowanie stosowania odnawialnej energii.

Samolot, pilotowany przez szwajcarskich pilotów Bertranda Piccarda i Andre Borschberga, wystartował z Mandalaj, w Birmie i po 20-godzinnym locie wylądował w chińskim mieście Chongqing.

Jak wynika z opublikowanego komunikatu, piloci musieli w krótkim czasie znacznie zwiększyć wysokość lotu aby pokonać łańcuchy górskie w południowych Chinach. Musieli też założyć maski tlenowe ponieważ kabina samolotu nie jest hermetyczna, a temperatura w niej spadła do minus 20 st. C. Prze lądowaniem w porcie lotniczym Chongqing Jiangbei International, ATC poprosiło szwajcarskiego pilota, aby ten opóźnił jego przylot z powodu dużego natężenia ruchu komercyjnego panującego na nim w tym czasie.

Do chwili obecnej, Solar Impulse ustanowił dwa rekordy świata dla załogowego lotu konstrukcji napędzanej energią słoneczną. Pierwszym było pokonanie najdłuższego odcinka bez międzylądowania wynoszącego 1468 km pomiędzy Muscatem w Omanie i Ahmedabadem w Indiach. Drugim osiągnięcie było prędkości względem ziemi 117 węzłów (216 kmh), co miało miejsce podczas przelotu z Mandalay w Birmie do  Varanasi w Indiach.

Piccard i Borschberg zamierzają jak pierwsi w historii oblecieć świat dookoła samolotem napędzanym wyłącznie energią słoneczną. Solar Impulse 2 czerpie energię z ponad 17 tys. baterii słonecznych umieszczonych na jego skrzydłach. Piloci rozpoczęli podróż 9 marca w Abu Zabi i przed przybyciem do Chin lądowali 4 razy. Kolejnym etapem lotu ma być chińskie miasto Nanking, skąd odlecą na Hawaje. Cała podróż ma potrwać ok. 5 miesięcy. 

Przebieg lotu można śledzić na stronie www.solarimpulse.com

Źródło: PAP
comments powered by Disqus