Sebastian Kawa trzeci w szybowcowych Mistrzostwach Andów

21.12 Bielsko-Biała (PAP) - Sebastian Kawa zajął trzecie miejsce w rozegranych w Chile szybowcowych mistrzostwach Andów. Polski zawodnik przebywa w Santiago, gdzie przygotowuje się do III Mistrzostw Świata w Wyścigach Szybowcowych. Kawa będzie bronił mistrzowskiego tytułu - poinformowała w poniedziałek Marta Nowicka z Aeroklubu Polskiego.„Mistrzostwa Andów były dla nas doskonałą okazją do rozpoznania zarówno gór, jak i bardzo specyficznych warunków atmosferycznych. Był to jeden z najważniejszych etapów przygotowań do mistrzostw świata. Osiągnęliśmy założone cele” - powiedział po zawodach Sebastian Kawa.Mistrzem Andów i Mistrzem Chile został Chilijczyk Rene Vidal, a wicemistrzem jego rodak Carlos V. Rocca. Drugi polski sybownik Stanisław Wujczak zajął 7 miejsce.III Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych, w których wystartują też Kawa i Wujczak, zostaną rozegrane w Chile w dniach 2-9 stycznia. Do mistrzostw zakwalifikowało się jedynie 15 najlepszych zawodników z całego świata, a startować będą na szybowcach klasy 15-metrowej. Kawa będzie latać na szybowcu polskiej konstrukcji i produkcji Diana 2, a Wujczak na niemieckim ASG-29.Sebastian Kawa jest szybownikiem Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Od 2003 roku wygrał wiele najważniejszych zawodów szybowcowych. Wywalczył pięć tytułów mistrza świata i dwukrotnie tytuł mistrza Europy, dwa razy z rzędu zwyciężył w Światowym Grand Prix Szybowcowym startując na szybowcu Diana 2. W czerwcu 2009 roku zdobył złoty medal 3. Światowych Igrzysk Lotniczych w Turynie.Stanisław Wujczak, członek Aeroklubu Leszczyńskiego, wywalczył dwa srebrne medale i jeden brązowy w mistrzostwach Europy. Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. (PAP)szf/ mis/