Sasin: rząd musi i chce pomóc PLL LOT

B787 Dreamliner należący do LOT-u (fot. M. Kwasowski)

Rząd nie tylko musi, ale chce pomóc PLL LOT – powiedział w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W tej sprawie prowadzone są rozmowy z Polskim Funduszem Rozwoju i Bankiem Gospodarstwa Krajowego – dodał.

"Rząd musi pomóc PLL LOT. Nie tylko musi, ale chce to zrobić" – powiedział Sasin w Porannej rozmowie w RMF FM.

Minister aktywów państwowych przekazał, że są prowadzone "cały czas" rozmowy z Polskim Funduszem Rozwoju i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. "Przedwczoraj było spotkanie, które służyło temu, żeby zaprojektować pewien mechanizm wsparcia dla LOT" – powiedział.

Dodał, że LOT "dzisiaj przecież nie z własnej winy kompletnie nie zarabia". "A koszty stałe – pewne koszty stałe osobowe, koszty spłaty leasingu chociażby samolotów – muszą być każdego miesiąca ponoszone. To są tego typu koszty, które będą musiały być pokryte nie ze środków własnych przedsiębiorstwa" – tłumaczył Sasin.

LOT do 31 maja włącznie odwołał wszystkie rejsy pasażerskie krajowe i międzynarodowe.

W drugiej połowie kwietnia br. spółka poinformowała, że wdraża nadzwyczajne rozwiązania, by przetrwać kryzys wywołany koronawirusem. Chodzi m.in. o wstrzymanie inwestycji, niższe wynagrodzenia, negocjacje z leasingodawcami ws. zoptymalizowania kontraktów za samoloty.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus