Przejdź do treści
Źródło artykułu

Samolot P-51D Mustang gwiazdą Małopolskiego Pikniku Lotniczego

Historyczny samolot North American P-51D Mustang będzie największą atrakcją XII Małopolskiego Pikniku Lotniczego, który w najbliższy weekend odbędzie się na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - poinformował PAP Jakub Link-Lenczowski z muzeum.

Samolot przyleci do Krakowa w piątek i wyląduje na wojskowej części lotniska w Balicach. North American P-51D Mustang to jeden z najsłynniejszych samolotów II wojny światowej. Na takich maszynach polscy piloci myśliwscy odnosili zwycięstwa w końcowym okresie wojny.

"W tegorocznym XII Pikniku Lotniczym weźmie udział 117 statków powietrznych, łącznie ze skoczkami spadochronowymi biorącymi udział w pokazie, bo tak traktują ich przepisy prawa" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan.

Jak poinformował, pokazy mają rangę międzynarodową, ponieważ udział biorą gwiazdy z Czech, Słowacji, Niemiec. Podczas obydwu dni pokazów w powietrzu zaprezentują się mistrzowie akrobacji, zarówno indywidualnej, jak i grupowej, oraz licznie przybyłe samoloty historyczne. W powietrzu nie zabraknie również maszyn Sił Powietrznych Rzeczpospolitej Polskiej.

"Na specjalne życzenie widzów z ubiegłorocznego pikniku ponownie zaprezentuje się m.in. słowacka grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team, przedstawiając pozorowaną walkę powietrzną z okresu II wojny światowej" – powiedział Krzysztof Radwan. Walkę powietrzną z okresu I wojny światowej odegrają też dwa samoloty: Fokker Dr.1 i Sopwith F1 Camel, a na replice samolotu Nieuport 11 z tego samego okresu zaprezentuje się na niebie piosenkarz Krzysztof Cwynar.

Organizatorzy spodziewają się, że w tegorocznym pikniku weźmie udział ok. 40 tys. osób. Co roku pasjonaci lotnictwa przyjeżdżają do Krakowa z całej Polski.

Jak poinformował PAP Jakub Link-Lenczowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gwiazda tegorocznego pikniku samolot Mustang P-51D Louisiana Kid został wyprodukowany w 1944 przez zakłady North American Aviation Inglewood w Kalifornii. Maszynie nadano nr seryjny 44-73254. Samolot trafił do Anglii wiosną 1945. Jednak zanim został zmontowany zakończyły się działania wojenne, został więc odesłany z powrotem do USA.

W latach 1950-1960 służył w Kanadyjskich Siłach Powietrznych. Po zakończeniu służby Mustang znalazł się w rękach prywatnych właścicieli. We wczesnych latach 70. został zakupiony przez Dona Webera z Baton Rouge, który latał nim aż do roku 2012, kiedy to samolot trafił w ręce obecnego właściciela Wilhelma Heinza. Louisiana Kid po raz kolejny trafił na statek płynący do Europy; jego nowym domem jest teraz lotnisko Albstadt-Degerfeld pod Stutttgartem. Samolotem lata jego właściciel kapitan linii Airberlin Wilhelm Heinz.

Oprócz pokazów lotniczych organizatorzy pikniku przygotowali liczne atrakcje, m.in. inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych, czy prezentacje sprzętu wojskowego.

Organizatorem Pikniku jest Muzeum Lotnictwa Polskiego. Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. Wybudowany w 2010 roku nowy budynek muzeum, przypominający z lotu ptaka wirujące skrzydło, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce.

Muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 r. (PAP)

hp/ mow/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony