RPA: ok. 20 rannych w katastrofie samolotu czarterowego

Katastrofa samolotu Convair-340 w RPA (fot. kadr z filmu na youtuce.com)

Około 20 osób zostało rannych w katastrofie samolotu czarterowego, do której doszło we wtorek niedaleko lotniska w Tshwane (d. Pretoria), stolicy Republiki Południowej Afryki. Służby ratunkowe wydostały ocalałych z płonącego wraku samolotu, który rozbił się na polu.

"Samolot miał na pokładzie 19 pasażerów, w tym pilota i inżyniera" – powiedział Johan Pieterse, rzecznik lokalnych służb ratowniczych.

"W kokpicie była jedna ofiara śmiertelna, nie jesteśmy pewni, czy to pilot, czy inżynier. Mamy około 20 pacjentów z urazami od poważnych do krytycznych, w tym dwie osoby, które były na ziemi."

Samolot ma oznaczenie "Martin's Air Charter" – to dawna nazwa holenderskich linii lotniczych Martinair, która została zmieniona w 1966 roku. Samolot Convair-340 zbudowany w 1954 r. miał wkrótce zostać przewieziony do muzeum lotniczego Aviodrome w Holandii z lotniska Wonderboom w Pretorii.

Samolot, który miał przybyć do Aviodrome 23 lipca, rozbił się w czasie startu podczas próbnego lotu.

Aviodrome to jeden z największych parków rozrywki w Holandii, w którym zwiedzający mogą oglądać różne samoloty z bliska, w tym myśliwca KLM Boeing 747 i samolot myśliwski MiG-21 z czasów radzieckich.

Na razie nie wiadomo, jakie były przyczyny katastrofy. W sprawie wszczęto dochodzenie.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus