Rosja: resort obrony dementuje informacje o nalocie rosyjskich sił w Idlibie

Rosyjskie ministerstwo obrony zdementowało w poniedziałek doniesienia o nalocie przeprowadzonym przez rosyjskie siły na targ w mieście Maarat al-Numan w południowym Idlibie w Syrii. Resort określił te doniesienia jako "fake".

Wcześniej tego dnia Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w nalocie rosyjskich sił na targ w mieście Maarat al-Numan zginęło co najmniej 16 osób, a ponad 30 zostało rannych. Reuters, powołując się na mieszkańców i ratowników, informował o 20 zabitych.

"Lotnictwo Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji nie wypełniało żadnych zadań w danym rejonie Syryjskiej Republiki Arabskiej" - wskazano.

"Oświadczenia anonimowych przedstawicieli finansowanej przez Wielką Brytanię i USA organizacji Białe Hełmy (...) o przeprowadzeniu przez samoloty Lotnictwa Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji nalotu na targ w mieście Maarat al-Numan, to fake" - napisano.

Białe Hełmy to organizacja udzielająca pomocy medycznej na terenach kontrolowanych przez syryjskich rebeliantów i dżihadystów.

Region Idlibu bombardowany jest przez siły reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada i sojuszniczej Rosji. Ich ofensywa jest realizacją zapowiedzi Asada, który chce oczyścić tę część kraju z rebeliantów i dżihadystów; to ostatnia kontrolowana przez nich enklawa.

Według danych Obserwatorium od końca kwietnia, kiedy rozpoczęto ofensywę w Idlibie, zginęło ponad 2 tys. ludzi, w tym ponad 700 cywilów.(PAP)

ndz/ bjn/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus