Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rekordowy dorobek medalowy polskich pilotów w 2015 roku

W 2015 roku polscy piloci sportowi zdobyli w sumie 89 medali na imprezach rangi mistrzowskiej. "To rekordowy dorobek" - podkreślił podczas piątkowego spotkania w Warszawie prezes Aeroklubu Polski Włodzimierz Skalik.

Wśród 89 medali jest 30 złotych, 30 srebrnych i 29 brązowych. Dziewięć złotych Polacy przywieźli z mistrzostw świata w różnych dyscyplinach.

Zwieńczeniem sukcesów w 2015 roku były grudniowe Światowe Igrzyska Lotnicze FAI w Dubaju, gdzie Polska wywalczyła 5. miejsce w rankingu medalowym, zdobywając siedem krążków - dwa złote i pięć srebrnych. Ze złotymi do Polski wrócił szybownik Sebastian Kawa oraz pilot sterowca Wojciech Bamberski.

Do dorobku biało-czerwonych w World Air Games trzeba dodać jeszcze trzy "małe" medale w konkurencjach akrobacyjnych - samolotowej i szybowcowej.

Spory sukces zanotowano także w spadochroniarstwie - Polki zdobyły tytuł drugich wicemistrzyń Europy w zawodach rozegranych w Teuge w Holandii.

"Trudno będzie w przyszłości powtórzyć takie rekordowe wyniki, mam jednak nadzieję, że w następnych latach także będziemy wracali do kraju z kompletami medalami. Sport lotniczy się rozwija, jego popularność - dzięki mediom, coraz bardziej rośnie. To mnie ogromnie cieszy, lotnictwo to pasja, która prowadzi człowieka przez całe życie" - powiedział Skalik, samolotowy mistrz świata z 1990 roku.

Doskonałe wyniki szybowników w mistrzostwach świata spowodowały, że Polska jest na pierwszej pozycji w rankingu. Drugie miejsce zajmuje Francja, a trzecie Wielka Brytania. Indywidualnie wśród 5336 sklasyfikowanych pilotów z całego świata liderem jest Kawa. Obok niego w pierwszej "20" są Karol Staryszak, Łukasz Wójcik i Zbigniew Nieradka.

System rankingowy IGC w klasyfikacji indywidualnej ocenia pilotów na podstawie liczby punktów w poszczególnych zawodach. Ranking klasyfikacji drużynowej jest natomiast średnią z punktacji pięciu najwyżej sklasyfikowanych pilotów.

W 2016 roku w Polsce zaplanowane jest kilka imprez rangi mistrzowskiej, wśród nich mistrzostwa świata w akrobacji samolotowej.(PAP)

wha/krys/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony