Projekt: rząd do końca roku chce przedłużyć zakaz lotów międzynarodowych, z wyjątkiem np. krajów UE
Do wtorku, 8 grudnia br., obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw. Chodzi o: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Armenię, Kosowo, Macedonię, Serbię, Stany Zjednoczone Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.
"Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (...) utraci moc z końcem dnia 8 grudnia 2020 r. Z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie"- czytamy w projekcie rozporządzenia zamieszczonym w piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w BIP RM.
Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu lądowania na polskich lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich ewidencji, samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 440. Oparte jest to o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Z zakazu tego wyłączone są państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz – w odniesieniu do USA – stany Illinois i Nowy Jork.
Zakaz nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego; realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r.; wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.
W projekcie zapisano, że rozporządzenie będzie obowiązywało do końca dnia 31 grudnia 2020 r.
Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister infrastruktury Marcin Horała. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ amac/
Komentarze