Projekt noweli o PAŻP: zmiana czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego
Tzw. operacyjny czas pracy kontrolerów ruchu lotniczego ulegnie zwiększeniu z przeciętnych 30 do przeciętnych 36 godzin na tydzień – zakłada projekt noweli ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) opublikowany w piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Jak czytamy w projekcie, aktualnie czas pracy kontrolerów ruchu lotniczego uregulowany jest w ustawie z grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Zgodnie z zawartymi tam przepisami, tzw. operacyjny czas pracy kontrolerów ruchu lotniczego obejmujący m.in. pracę na stanowisku operacyjnym, czynności pomocnicze i przygotowawcze do wykonania czynności na stanowisku operacyjnym, przejmowanie i przekazywanie stanowiska operacyjnego, prowadzenie i nadzorowanie szkolenia praktycznego nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 30 godzin na tydzień, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 3 miesięcy.
Ustawa ta ustanawia, że czas pracy kontrolerów ruchu lotniczego obejmujący czynności takie jak szkolenie zawodowe, badania lotniczo-lekarskie, udział w grupach zadaniowych i projektach związanych z rozwojem zarządzania ruchem lotniczym nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin na tydzień, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
"Obecnie obowiązujące rozwiązania znacząco ograniczają możliwości skutecznego reagowania przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (...), na zmieniającą się sytuację w polskiej przestrzeni powietrznej, co przy natężeniu ruchu lotniczego odnotowywanym w 2018 r. i 2019 r. skutkuje tym, że Agencja w celu zapewnienia ciągłości i efektywności służb ruchu lotniczego zmuszona jest do zlecania kontrolerom ruchu lotniczego pracy w godzinach nadliczbowych" – czytamy.
Autorzy projektu przewidują zmianę przepisu ustawy o PAŻP, który ustanawia wymiar operacyjnego czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego.
"W efekcie wprowadzenia proponowanej zmiany, określony ustawowo maksymalny wymiar operacyjnego czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego ulegnie zwiększeniu z przeciętnych 30 do przeciętnych 36 godzin na tydzień" – napisano.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 r.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odpowiada za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Agencja sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie. Kontrolerzy ruchu lotniczego PAŻP pełnią służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Więcej informacji w projekcie ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – LINK.
Komentarze