Prezydent podpisał ustawę wydłużającą termin wystąpienia o odszkodowanie m.in. od lotnisk

Samolot na niebie (fot. Simone Ramella,flickr,cc)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Prawa ochrony środowiska, która wydłuża termin wystąpienia o odszkodowanie z powodu ograniczeń w sposobie korzystania z nieruchomości. Chodzi głównie o lotniska. Właściciele nieruchomości będą mieli na to 3 lata, a nie jak obecnie 2 lata.

Nowe przepisy zostały przygotowane z inicjatywy Senatu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Rok temu Trybunał zakwestionował przepis obowiązujących przepisów, który zakłada dwuletni termin na dochodzenie roszczeń m.in. dla właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, położonych na obszarze ograniczonego użytkowania lotnisk. Według TK, ten okres był za krótki. Odroczył też odroczył utratę mocy niekonstytucyjnej regulacji o 12 miesięcy.

Nowela reguluje kwestie występowania o odszkodowania z powodu ograniczeń w sposobie korzystania z nieruchomości. Przepisy dotyczą przede wszystkim odszkodowań od lotnisk, np. żądania wykupu nieruchomości lub ich części w związku ze zmniejszeniem ich wartości wskutek działalności portów lotniczych.

Zgodnie z nowelizacją właściciele nieruchomości będą mieli trzy lata na wystąpienie z roszczeniem. Ten czas będzie liczony od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego, powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.

Nowela przewiduje ponadto, że po tym czasie, czyli po trzech latach, nie będzie już można wystąpić z roszczeniem.

Nowe przepisy wejdą w życie 14 marca br., ma to związek z wyrokiem TK i utratą mocy sprzecznego z konstytucją artykułu.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus