Przejdź do treści
Źródło artykułu

Portugalia: drony pilnują lasów, dostarczają leki i sprzątają plaże

Portugalskie służby coraz częściej wykorzystują drony do akcji ratowniczych oraz patrolowania terenów zagrożonych pożarami. Przybywa też działań służących dostarczaniu nimi leków, a nawet sprzątania plaży.

Z danych obrony cywilnej Portugalii wynika, że średnio w ciągu roku ponad 20 dronów patrolujących lasy identyfikuje ponad 70 potencjalnych zagrożeń pożarowych.

Od niedawna dron patroluje też plaże w pobliżu miasta Oeiras, położonego na zachód od Lizbony.

Jak powiedział PAP komendant Ricardo Ribeiro, szef Krajowego Urzędu ds. Obrony Cywilnej (Asprocivil), urządzenie może zarówno dostarczać kamizelki ratunkowe tonącym osobom, jak również ostrzegać przed grożącym niebezpieczeństwem.

W ocenie Ribeiro wykorzystanie dronów w najbliższym czasie zwiększy się zarówno w akcjach ratunkowych, jak i w życiu codziennym.

Z opinią tą polemizuje współzałożyciel spółki Connect Robotic z Porto, który uważa, że użyteczność dronów mogłaby być większa gdyby nie wprowadzone w 2020 roku zmiany w unijnym ustawodawstwie nakazujące ubiegać się o specjalne zezwolenia na loty dronów z dostawami towarów.

Mendes wskazał, że wraz nowelizacją prawa UE, które wprowadziło szereg ograniczeń, jego firma niemal całkowicie zaprzestała pilnych dostaw leków i wyników badań laboratoryjnych do klientów.

Przypomniał, że drony spółki Connect Robotic, korzystającej z doświadczeń naukowców z uniwersytetu w Porto, które dostarczały już m.in. leki do domów spokojnej starości, mogą obecnie przenosić ładunki o wadze do 2 kg.

Inną portugalską uczelnią, która rozwija przydatność dronów w życiu codziennym jest uniwersytet w Coimbrze, gdzie jeszcze przed pandemią ruszyły pierwsze prace nad sterowanymi urządzeniami zdolnymi zbierać śmieci pozostawiane przez plażowiczów, a także te pływające w przybrzeżnych wodach Atlantyku.

Eksperci z Coimbry przeprowadzili już szereg testów urządzeń wyposażonych w czujniki optyczne i zrobotyzowane chwytaki na plażach położonego na zachodnim wybrzeżu miasta Figueira da Foz. Spodziewają się, że już w bieżącym roku drony zbierające śmieci przejdą fazę testów na atlantyckim wybrzeżu.

Z Lizbony Marcin Zatyka

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony