Przejdź do treści
Źródło artykułu

Port lotniczy w Gdańsku liczy na więcej połączeń krajowych

Port lotniczy w Gdańsku liczy na rozwój siatki krajowych połączeń lotniczych, zwłaszcza pomiędzy północą i południem kraju. Prezes portu Tomasz Kloskowski zapowiedział rozpoczęcie walki o pasażera z przewoźnikami kolejowymi i autobusowymi.

Od wtorku tani przewoźnik Ryanair ma w porcie lotniczym w Gdańsku swoją bazę operacyjną, w której stacjonować będzie jeden samolot i rozpoczął loty krajowe dwa razy dziennie do Warszawy-Modlina. Od 4 grudnia rozpocznie loty z Gdańska do Krakowa.

Prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy Gdańsk-Rębiechowo, Tomasz Kloskowski podczas konferencji prasowej we wtorek zaznaczył, że posiadanie przez przewoźnika bazy operacyjnej oznacza m.in. zwiększenie siatki połączeń. Nie ukrywał, że liczy na to, że dzięki temu przewoźnikowi uda się dobrze skomunikować północ (Gdańsk) z południem (Kraków, Wrocław) kraju. "Zakładamy, że dzięki temu przewoźnikowi uda się przekonać wielu pasażerów do podróży samolotem na tej trasie, nie zaś pociągiem, autobusem czy samochodem" - tłumaczył. Jak zauważył, "nawet szybkie Pendolino ma jechać z północy na południe ok. 6-8 godzin, a my chcemy zaproponować lot trwający niewiele dłużej niż godzinę". Ocenił, że "konkurencję na trasie północ-południe wygra połączenie lotnicze". Spodziewa się jednak, że "najcięższa walka o pasażera może zostać stoczona na trasie z Gdańska do Warszawy-Modlina".

Kloskowski wyjaśnił, że posiadanie przez przewoźnika bazy operacyjnej w danym porcie oznacza określoną ilość połączeń. Przewoźnikowi łatwiej też uruchomić nowe połączenia. Ocenił, że Ryanair mający ok. 20 proc. udział w gdańskim rynku lotniczym "będzie teraz w większym stopniu konkurował z Wizzair, który ma ok. 40 proc. udział w rynku". "Tu się rozegra walka pomiędzy tymi przewoźnikami, a skorzysta pasażer" - dodał.

Klaudia Kałążna, manager ds. sprzedaży i marketingu Ryanair poinformowała, że w bazę w Gdańsku przewoźnik inwestuje 91 mln dolarów. "Na razie będzie stacjonował jeden samolot" - dodała. Efektem utworzenia bazy jest też zapowiedź uruchomienia od marca 2015 r. połączenia z Gdańska do Alicante w Hiszpanii. Od 4 grudnia przewoźnik rozpoczyna loty do Krakowa. Planuje też wrócić do połączeń z Gdańska do Wrocławia, które były w lecie. Przewoźnik zakłada, że dzięki zwiększeniu liczby połączeń liczba pasażerów obsługiwanych z Gdańska wzrośnie z obecnych 500 do 700 tys. rocznie.

W gdańskim porcie lotniczym swoją bazę ma też Wizzair; stacjonuje pięć samolotów tego przewoźnika.

We wtorek zaczął obowiązywać zimowy rozkład lotów, w którym jako nowość pojawiło się drugie połączenie Gdańsk - Warszawa-Modlin. Obecnie na tej trasie odbywają się dwa rejsy dziennie.

Kloskowski poinformował, że z powodu nowej inwestycji minionej nocy została zamknięta część drogi startowej na gdańskim lotnisku. Firma Qumak rozpoczęła modernizację drogi startowej; celem prac jest przystosowanie portu do otrzymania kategorii drugiej (CAT II). Ma to usprawnić funkcjonowanie lotniska w przypadku trudnych warunków pogodowych, głównie mgły. Zadanie obejmuje m.in. wykonanie energooszczędnego oświetlenia nawigacyjnego z zastosowaniem inteligentnej technologii niskoprądowej oraz modernizację istniejącego systemu energetycznego zasilającego system oświetlenia nawigacyjnego. Wartość projektu, którego zakończenie zaplanowano na połowę 2015 roku, to prawie 60 mln zł netto.

Kloskowski poinformował, że w związku z pracami na pasie startowym, w jeden weekend w maju przyszłego roku gdańskie lotnisko nie będzie działać.

Prezes przewiduje, że w sierpniu 2015 roku do użytku może zostać oddany nowy terminal do obsługi przylotów (obecnie ta operacja odbywa się w starym terminalu).

Szacuje, że w tym roku gdańskie lotnisko może obsłużyć rekordowe ok. 3 mln 280 tys. pasażerów, co będzie oznaczać 15 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku. W ciągu dziewięciu miesięcy 2014 roku gdańskie lotnisko obsłużyło ponad 2,5 mln pasażerów, co oznacza wzrost na poziomie 15 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku. Podał, że spośród polskich portów, w Gdańsku notowany jest najbardziej dynamiczny wzrost liczby obsługiwanych pasażerów. (PAP)

bls/ dym/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony