Ponad 3 mln 14 tys. pasażerów odprawił Krakow Airport w 2011 roku
Jak podkreślił we wtorek prezes Krakow Airport Jan Pamuła, dobry zeszłoroczny wynik został osiągnięty pomimo trudnej sytuacji na światowym rynku lotniczym. „W całej Europie wzrost wyniósł niecałe 3 proc., my mieliśmy ponad 5 proc., co jest dobrym sygnałem na przyszłość” - powiedział.
Dodał, że krakowskie lotnisko drugi raz w swojej historii obsłużyło ponad 3 mln pasażerów w jednym roku. Do tej pory najlepszy wynik port zanotował w roku 2007, kiedy w Krakowie odprawiono blisko 3 mln 70 tys. pasażerów.
Na 2012 rok władze spółki zakładają w wariancie optymistycznym wzrost liczby pasażerów o 10 proc. Będzie to możliwe dzięki co najmniej ośmiu nowym, regularnym połączeniom uruchamianym od wiosny, w tym m.in.: Barcelona Girona, Billund, Majorka, Pafos (Ryanair), Moskwa (Aerofłot), Dusseldorf (Lufthansa) oraz Sztokholm Arlanda (Norwegian). Planowanych jest też kilka nowych kierunków czarterowych.
Jak zaznaczył prezes, zeszły rok był dobry dla lotniska pod względem inwestycyjnym, uzyskało ono bowiem decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę dla nowego terminala i wewnętrznego układu komunikacyjnego.
W tym roku rozpoczną się prace budowlane przy najważniejszych zaplanowanych inwestycjach, chodzi o terminal, hotel, stację kolejową oraz wewnętrzny układ komunikacyjny. Pierwsze z nich zakończą się już w przyszłym roku, a wszystkie do 2016 roku.
Wartość wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć przekracza 1 mld zł. Prezes Pamuła wyjaśnił, że pieniądze będą pochodzić ze środków własnych spółki, planowanej emisji obligacji, dokapitalizowania przez inwestora finansowego oraz kredytów. Rozbudowa terminala uzyskała także dofinansowanie unijne w wysokości 100 mln zł.
Najważniejszą inwestycją portu jest rozbudowa terminala pasażerskiego oraz wewnętrznego układu komunikacyjnego. Zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, w pierwszym etapie inwestycji będzie zbudowany nowy terminal. Następnie istniejący terminal międzynarodowy zostanie wyremontowany i oba budynki będą połączone w jedną bryłę.
Terminal pasażerski po rozbudowie będzie miał blisko 55 tys. m kw. powierzchni użytkowej (obecnie 15 tys.), co pozwoli na odprawienie w ciągu roku ok. 8 mln pasażerów. Obiekt będzie posiadał cztery rękawy dla samolotów, w tym jeden rezerwowy.
Nowy wewnętrzny układ komunikacyjny, z dodatkowymi pasami ruchu ułatwi poruszanie się wokół terminalu, działanie parkingu wielopoziomowego, hotelu czterogwiazdkowego sieci Hilton Garden Inn oraz stacji kolejowej.
Kraków Airport jest drugim co do wielkości - po warszawskim lotnisku - portem w Polsce. W obecnym sezonie zimowym lotnisko oferuje regularne połączenia do 36 portów w 14 krajach, które wykonuje 13 linii lotniczych - osiem tradycyjnych oraz pięć niskokosztowych. (PAP)
rgr/ je/
Komentarze