Polskie Siły Powietrzne otrzymały nowy symulator samolotu szkoleniowego PZL-130 TC-II

Nowy symulator samolotu szkoleniowego PZL-130 TC-II dla Polskich Sił Powietrznych trafił do bazy w Dęblinie - poinformowało PAP w czwartek w komunikacie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Od 20 stycznia będą się na nim szkolić piloci Orlików z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Nowy symulator został zainstalowany w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Spełnia on wymagania norm obronnych i ma służyć nauce podchorążych w zakresie procedur awaryjnych, uruchamiania silnika, kołowania, startu i lądowania oraz wykonania zadań przewidzianych w Programie Szkolenia Lotniczego

Jak podkreśla Dowództwo Generalne RSZ, dzięki symulatorowi samolotu PZL-130 TC-II "w znacznym stopniu zostanie odciążona flota samolotów szkoleniowych i zwiększy się bezpieczeństwo lotów". Symulator ma być wykorzystywany przez zespół akrobacyjny "Orlik" do wirtualnych treningów lotów grupowych.

W komunikacie poinformowano, że symulator został zaprojektowany i wykonany przez firmę Airbus we współpracy z ETC-PZL Aerospace Industries. Urządzenie składa się z trzech modułów. Pierwszy stanowi kabina symulatora wraz z układem wizualizacji, która jest repliką kabiny rzeczywistego samolotu. Zastosowany system wizualizacji wyposażony jest w sferyczny układ prezentacji sytuacji zewnętrznej zapewniający pole widzenia 180 st. na 180 st. i wyposażony w sześć projektorów o rozdzielczości 4K. W połączeniu z bazą danych terenu obejmującą cały obszar Polski, z bardzo dokładnym odwzorowaniem kilkunastu wybranych lotnisk wraz z podejściami, pozwala na stworzenie środowiska wirtualnego o wyjątkowo wysokiej jakości.

Stanowisko instruktora-pilota jest uproszczoną kabiną samolotu wyposażoną w układ wizualizacji zbudowany na 5 ekranach 65 - calowych. Dzięki wyposażeniu symulatora w stanowisko instruktora-pilota w symulatorze możliwe jest prowadzenie treningu w lotach w szyku. Z kolei stanowisko instruktora nadzorującego pozwala na konfigurowanie scenariusza ćwiczenia oraz sterowanie jego przebiegiem (ustalanie konfiguracji samolotu, zmiana parametrów wirtualnego środowiska, sterowanie symulacją awarii samolotu i jego systemów).

Dowództwo Generalne zaznaczyło, że "oprogramowanie symulatora zapewnia funkcjonalność zapisywania i odtwarzania zapisanych lotów w czasie rzeczywistym, co czyni go jedynym symulatorem w Polsce, na którym można wykonywać loty w formacji do 7 samolotów".

Przekazano, że wraz z symulatorem samolotu szkoleniowego PZL-130 TC-II, Airbus dostarczył również dokumentację, pakiet logistyczny i zapewnił przeprowadzenie szkoleń dotyczących użytkowania i obsługi urządzenia.

"Obecnie Airbus realizuje również kontrakt na gruntowną modernizację drugiej partii samolotów szkoleniowych Orlik, dzięki której cała flota wojskowych Orlików zostanie ujednolicona" - zaznaczyło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.(PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska

ipa/ itm/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus