Przejdź do treści
Źródło artykułu

Polski detektor w Chile sfotografował koniunkcję czterech planet

Znajdujący się w Chile detektor polskiego projektu "Pi of the Sky" wykonał serię fotografii czterech jasnych planet Układu Słonecznego. Wyjątkowa koniunkcja Merkurego, Wenus, Marsa i Jowisza jest obecnie dobrze widoczna na półkuli południowej, przed wschodem słońca.

Trzy wewnętrzne planety naszego układu planetarnego oraz gazowy olbrzym, Jowisz od kwietnia na niebie znajdują się blisko siebie. Ich koniunkcję trudno jest zaobserwować z półkuli północnej, jednak dla wszystkich prowadzących obserwacje z południowych szerokości geograficznych spektakl ten jest w tym okresie dostępny każdej nocy, przed wchodem słońca.

Zdjęcia z detektora projektu "Pi of the Sky" zostały wykonane w San Pedro de Atacama Observatory położonym w północnym Chile. Fotografie w rozmiarze 20 na 20 stopni uzyskano przy jedno- lub dwusekundowych ekspozycjach. Ich zestawienie, w wersji animowanej, jest dostępne pod adresem http://grb.fuw.edu.pl/pi/misc/4_planets.html.

Detektor, którym sfotografowano planety, podczas conocnych obserwacji poszukuje rozbłysków optycznych pochodzenia kosmicznego. W marcu 2008 roku w ramach projektu "Pi of the Sky" zaobserwowano najjaśniejszy w historii rozbłysk kosmiczny GRB080319B.

Projekt powstał z inspiracji prof. Bogdana Paczyńskiego. W eksperymencie biorą udział wyłącznie polscy naukowcy i wykonawcy, a prace zostały sfinansowane przez Ministerstwo Nauki.

W realizacji projektu uczestniczy zespół naukowców i inżynierów z Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana, Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej, Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej http://grb.fuw.edu.pl/pi . (PAP)

cza/ krf/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony