Polska może korzystać z połączeń satelitarnych kupionych przez EDA
EDA podpisała tego dnia trzyletnią umowę z operatorem satelitarnym Astrium Services, francuską spółką europejskiego koncernu aerokosmicznego EADS, w ramach programu pozyskiwania usług satelitarnych (ESCPC). Łączone zakupy usług satelitarnych są jednym z 11 projektów w ramach tzw. inicjatywy "pooling and sharing", która zakłada wzmocnienie współpracy wojskowej między krajami UE.
"W operacjach militarnych komunikacja satelitarna jest kluczowa dla systemu łączności, dowodzenia i kontroli. Pozwala też na skuteczność operacyjną platform ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance), w tym zdalnie sterowanych samolotów. Kraje UE często wykorzystują komercyjne usługi łączności satelitarnej (SatCom), żeby uzupełnić zdolności wojskowe albo jako jedyny środek do skutecznego prowadzenia operacji wojskowych" - napisała w piątkowym komunikacie EDA.
Agencja podkreśliła, że łączone zakupy połączeń satelitarnych redukują koszty o około 10 proc. w stosunku do kosztów osobnych zamówień krajów UE. "Celem ESCPC jest pokonanie problemu rozdrobnionych zamówień komercyjnej łączności satelitarnej, by zredukować koszty, promować łatwy dostęp i skuteczność dostaw dla armii krajów UE" - oświadczył po podpisaniu umowy z Astrium dyrektor wykonawczy EDA Claude-France Arnould.
EDA zapowiedziała, że jej początkowy wkład 2,3 mln euro w program ESCPC pozwoli na dostarczenie konkretnych usług satelitarnych w najbliższych miesiącach.
Misją Europejskiej Agencji Obrony (EDA) z siedzibą w Brukseli jest wspieranie krajów UE w wysiłkach na rzecz poprawy zdolności obronnych Unii Europejskiej w dziedzinie zarządzania kryzysowego i wspierania Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO). W pracach Agencji uczestniczą wszystkie państwa członkowskie UE z wyjątkiem Danii. EDA pracuje obecnie nad takimi projektami w ramach "pooling and sharing" jak modułowe szpitale polowe, obrona cybernetyczna oraz tankowanie samolotów wojskowych w powietrzu.(PAP)
jzi/ az/ ap/ mow/
Komentarze