Pokazy lotnicze Mazury AirShow w Giżycku

Mazury Air Show

Przeloty nowoczesnych i zabytkowych samolotów, wodnosamoloty lądujące na wodzie, akrobacje indywidualne i zespołowe w wykonaniu czołowych pilotów - to wszystko można obejrzeć w ten weekend w Giżycku podczas 21. edycji pokazów lotniczych Mazury AirShow.

Jak podkreślają organizatorzy z Aeroklubu Krainy Jezior, tym co odróżnia Mazury AirShow od innych pikników lotniczych jest przede wszystkim niezwykła sceneria tej imprezy. Pokazy odbywają się nad jeziorem Niegocin w Giżycku.

Popisy pilotów można oglądać zarówno z brzegu, jak i z wody, czyli z pokładów żaglówek, łodzi i innego sprzętu pływającego. Widzowie gromadzą się na giżyckiej plaży miejskiej, molo, w porcie Ekomarina i na Wzgórzu św. Brunona. Tafla jeziora jest lądowiskiem dla wodnosamolotów, latających łodzi i samolotów-amfibii.

W sobotę odbędą się dwa bloki dynamicznych pokazów lotniczych - w godz. 12-14 i 16-18, a w niedzielę w godz. 11-14 zaplanowano blok finałowy. Przez cały weekend można też oglądać wystawę statyczną samolotów na lotnisku w Wilamowie k. Kętrzyna, skąd startują piloci uczestniczący w pokazach.

Według organizatorów, Mazury AirShow to jedyne tej wielkości pokazy lotnicze, które można oglądać całkowicie za darmo. Prezentują się na nich najlepsi piloci; mistrzowie Polski i świata oraz profesjonale zespoły akrobatyczne. W poprzednich latach na imprezie bywało nawet po 150-200 tys. osób.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie akrobacji indywidualnych i zespołowych, pokazowych przelotów nowoczesnych oraz zabytkowych samolotów, na których latali piloci podczas II wojny światowej. Wielką atrakcją będą wodowania i starty wodnosamolotów, czy obecność licznej ekipy latających łodzi - zapowiedział Aeroklub Krainy Jezior.

Tegoroczne Mazury AirShow są 21. edycją imprezy, która początkowo odbywała się jako festyn lotniczy na lotnisku Wilamowo. Potem pokazy przeniesiono do obleganego przez turystów Giżycka, nad jezioro Niegocin. Równolegle z pokazami co roku odbywa się Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus