Podlaskie: uchylona decyzja środowiskowa ws. lotniska

Saniki koło Tykocina / źródło: maps.google.pl
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła w środę decyzję środowiskową w sprawie budowy podlaskiego lotniska regionalnego w gminie Tykocin - poinformowała PAP rzeczniczka tej instytucji Monika Jakubiak.

Bez decyzji środowiskowej inwestor - samorząd województwa podlaskiego - nie może się ubiegać o pozwolenie na budowę lotniska.

Pozytywną decyzją środowiskową dla lotniska wydała w kwietniu ubiegłego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, na podstawie opracowanego na zlecenie samorządu województwa reportu środowiskowego.

Decyzję zaskarżyły organizacje ekologiczne. W środę Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję w całości i sprawę przekazała do ponownego rozpoznania dyrekcji regionalnej w Białymstoku.

Lotnisko w okolicach miejscowości Sawino, Bagienki i Saniki, 21 km na zachód od Białegostoku, ma być największą i najdroższą inwestycją realizowaną w Podlaskiem dzięki dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszty budowy szacowane są na 493 mln zł.(PAP)

kow/ rof/ pad/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus

Komentarze

Z wielu informacji, także na Portalu Dla Pilota można się zorientować, że zamiar założenia lotniska na Podlasiu akceptuje UE, wraz z potwierdzeniem finansowania tego projektu z RPO. KE już w 2005 roku wskazała w Białej Księdze Transportu, że ten Region, jako jeden z ostatnich w Europie nie ma żadnego lotniska użytku publicznego. Lokalizacja lotniska na Podlasiu jest także ujęta w rządowym Programie Rozwoju Sieci Lotnisk w Polsce do 2025 roku. Niestety, jak widać Generalna DOŚ, podlegająca Ministrowi Środowiska, jak i sam minister zdają się ,,nie zauważać'', że ww Program został przyjęty Uchwałą Rady Ministrów. Zamiast dbać o rozwój Polski Wschodniej, Minister Środowiska i GDOŚ jawnie torpedują przywołany Program i nadstawiają ucha ,,ekologom'' i ekoterrorystom działającym zdecydowanie i bez pardonu na szkodę Polski. Niedawno, analogiczne ,,akcje'' podjęli ,,ekolodzy'' przeciwko przebudowie lotniska w Modlinie, z tym, że w zamian za ekoharacz w wysokości 7 mln PLN ,,gotowi są odstąpić''. W tej sytuacji, oczekuję, że uzasadnienie GDOŚ zostanie na tym Portalu podane do publicznej wiadomości, wraz z informacjami, co do ,,autoramentu'' owych ,,ekologów'' i nazwiskami ich ,,przywódców''. W przeciwnym wypadku sprawą powinien się zająć Prokurator Krajowy, chociażby dlatego, że Samorząd Podlasia nie naruszył ŻADNEJ NORMY ŚRODOWISKOWEJ OBOWIĄZUJĄCEJ W UE, a ponadto poniósł poważne koszty na etapie przygotowania budowy planowanego lotniska. Nie jestem zwolennikiem zabetonowania całej Polski, ale na miejscu Wojewody Podlaskiego złożyłbym wniosek o ściganie ,,ekologów'' z urzędu oraz pozew przeciwko ,,organizacjom ekologicznym'' o odszkodowanie wprost proporcjonalne do poniesionych kosztów + odsetki.

ALE ZAKŁAMANIE

TRAKTUJĄ NAS JAK IMBECYLI!!! Nie organizacje ekologiczne tylko RZAD na d... Polskę wschodnią!