Z powodu złej pogody odwołano pokaz Grupy Akrobacyjnej Żelazny

Samolot należący do Grupy Akrobacyjnej Żelazny, fot. Grupa Żelazny

Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych odwołano zaplanowany na środę w Płocku (woj. mazowieckie) pokaz Orlen Grupy Akrobacyjną Żelazny - podał PKN Orlen. Przelot samolotów nad Wisłą w rejonie Wzgórza Tumskiego miał być hołdem z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

"Niekorzystne warunki pogodowe spowodowały, że zaplanowany na dzisiaj w Płocku podniebnych hołd z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny został odwołany ze względów bezpieczeństwa" - oznajmił w środę PKN Orlen, organizator wydarzenia.

Spółka wyjaśniła, że "samoloty Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny z powodu pogody: niskiego i gęstego pułapu chmur nad całą Polską nie mogły dzisiaj przylecieć z Poznania do Płocka, gdzie miał odbyć się pokaz". "Bezpieczeństwo w przypadku takich wydarzeń jest zawsze największym priorytetem, dlatego PKN Orlen wspólnie z plotami zdecydował o jego odwołaniu" - podkreślono w komunikacie.

PKN Orlen przypomniał, że Orlen Grupę Akrobacyjną Żelazny tworzą instruktorzy szybowcowi i samolotowi, oblatywacze oraz egzaminatorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. "To połączenie doświadczenia uznanych pilotów oraz młodych lotniczych talentów, z których najlepsi biorą udział w międzynarodowych zawodach sportowych zdobywając najwyższe laury lotnictwa akrobacyjnego" - zaznaczyła spółka.

Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny dołączyła do sportowej grupy Orlen Team w styczniu tego roku. Jak informował wtedy PKN Orlen, umowa zawarta na dwa lata przewiduje m.in. umieszczenie nazwy sponsora w tytule zespołu, promocję marki Orlen na kadłubach i skrzydłach samolotów akrobacyjnych oraz na samolocie AN-2 i kombinezonach. Wsparciem objęto paliwo dostarczone przez płocki koncern.

W Płocku jest siedziba PKN Orlen i główny zakład produkcyjny tej spółki, największy tego typu kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w Europie. Spółka zapowiadała wcześniej, że planowany z okazji Narodowego Święta Niepodległości płocki pokaz Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny miał odbyć się w środę przed południem nad Wisłą w rejonie położonej nad rzeką wysokiej na ok. 50 metrów skarpy - Wzgórza Tumskiego, gdzie jest najstarsza część miasta i jego najcenniejsze zabytki, w tym katedra i dawne opactwo benedyktyńskie. 

Źródło: PAP
comments powered by Disqus