Płock: aeroklub Ziemi Mazowieckiej powraca do pokazów lotniczych

Aeroklub Ziemi Mazowieckiej – samoloty i szybowiec przed hangarem (fot. J.Szablewski/AZM Płock)

Aeroklub Ziemi Mazowieckiej po kilku latach przerwy wraca do tradycji pokazów lotniczych w Płocku, gdzie w niedzielę odbędzie się Zlot Samolotowy, z udziałem kilkudziesięciu maszyn. Wśród atrakcji m.in. akrobacje samolotów ZLIN 526F, Hatz Classic, Extra i Carbon Cub.

W programie imprezy zaplanowano również przeloty motoparalotni w wykonaniu mistrza świata oraz podwójnego mistrza Europy w tej dyscyplinie, a także złotego medalisty The World Games 2017, Wojtka Bógdała. Odbędą się także skoki spadochronowe Grupy SkyMagic 3S Wat. Podczas pokazów osoby zainteresowane szkoleniem lotniczym będą mogły odbyć loty zapoznawcze nad miastem.

"Chcemy przywrócić w Płocku pokazy samolotowe. W zamierzeniu mają to być imprezy o charakterze pikniku dla mieszkańców miasta i tych, którzy zechcą je odwiedzić, dla miłośników podniebnych akrobacji i dla całych rodzin. Stąd pomysł by w tym roku zorganizować Zlot Samolotowy, któremu towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia. W przyszłym roku być może uda się powrócić do formuły Pikniku Lotniczego" – powiedział PAP Piotr Michałek, prezes Aeroklub Ziemi Mazowieckiej.

Jak zaznaczył, to, czy uda się wznowić organizowany w latach 2007-13 Piknik Lotniczy w Płocku, podczas którego przeloty różnego typu samolotów, w tym zabytkowych i wojskowych, odbywały się nad Wisłą, zależeć będzie od decyzji radnych miasta, którzy jeszcze w sierpniu mają obradować nad ewentualnym finansowym wsparciem imprezy.

"Sport samolotowy jest drogi. Żeby zorganizować wydarzenie z bardzo rozbudowanym programem, na przykład dwudniowe pokazy, z udziałem różnego typu maszyn, a także pilotów i grup akrobacyjnych z zagranicy, potrzebne są odpowiednie fundusze. Jeśli nie uda się uzyskać finansowego wsparcia na przywrócenie Pikniku Lotniczego, który odbywałby się znowu nad Wisłą w Płocku, to chcielibyśmy, aby Zlot Samolotowy na lotnisku stał się imprezą cykliczną, o charakterze typowo rodzinnym, dla osób w różnym wieku i wydarzeniem, które podobnie, jak choćby festiwale muzyczne, może przyciągnąć do naszego miasta turystów" – podkreślił Michałek.

Podczas niedzielnego Zlotu Samolotowego na płockim lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, oprócz maszyn latających, pojawią się też pojazdy militarne Stowarzyszenia "Wisła". Otwarta będzie strzelnica pneumatyczna klubu strzeleckiego "Wiarus". Obecność na imprezie zapowiedzieli również piłkarze ręczni klubu Wisła Płock. Dla publiczności, w tym rodzin z dziećmi, zorganizowana zostanie specjalna strefa "kosza piknikowego". Działać będzie również strefa gastronomiczna.

Piknik Lotniczy w Płocku organizował Aeroklub Ziemi Mazowieckiej, a głównym jego sponsorem był tamtejszy Urząd Miasta. Odbyło się w sumie sześć edycji imprezy, która była jedną z największych tego typu w Polsce. Przeloty i akrobacje samolotów nad Wisłą, które widzowie mogli obserwować z wysokiej na 50 metrów płockiej skarpy, wyróżniały piknik wśród podobnych pokazów w Europie.

W 2014 r. Aeroklub Ziemi Mazowieckiej odwołał siódmą edycję Pikniku Lotniczego. Jako powód podano m.in. remont nadwiślańskiej skarpy, meliorację lotniska i brak odpowiedzi wojska w sprawie udziału w pokazach samolotów. W 2015 r. płocki Urząd Miasta próbował wznowić organizację Pikniku Lotniczego, jednak ostatecznie zrezygnował z projektu – jak tłumaczył, cena proponowana przez oferentów w ogłoszonych wówczas przetargach była zbyt wysoka.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus