PLL LOT uruchamiają połączenie z Kazachstanem
Samolot z warszawskiego Lotniska Chopina wystartuje we wtorek ok. godziny 22.50. Trasę będą obsługiwały Boeingi 737-800 Next Generation, które na pokład mogą zabrać 186 osób. Maszyna w ciągu niecałych pięciu godzin ma pokonać ok. 3,5 tys. km. W przyszłości trasę tę będą obsługiwały najnowocześniejsze samoloty wąskokadłubowe na świecie – Boeingi 737 MAX 8. Rejsy będą odbywały się cztery razy w tygodniu.
"Jak dotąd nie mieliśmy bezpośredniego szlaku komunikacyjnego łączącego Polskę z Azją Centralną. Kazachstan to obecnie najdynamiczniej rozwijający się ośrodek gospodarczy w całym regionie. Eksport do Republiki Kazachstanu odgrywa znaczącą rolę w polskiej sprzedaży za granicę, co powoduje, iż kraj ten jest dla Polski strategicznym partnerem gospodarczym wśród krajów Azji Centralnej. Polsko-kazachstańska wymiana handlowa utrzymuje się na wysokim poziomie i w 2016 roku sięgnęła 759,4 mln USD. Jestem pewien, że bezpośrednie rejsy między Warszawą a Astaną sprawią, iż wkrótce te wskaźniki będą jeszcze wyższe" - powiedział Milczarski.
Jak dodał, rozkład został tak ułożony, by zapewnić wygodną podróż nie tylko pasażerom podróżującym między Polską a Kazachstanem, ale również między Kazachstanem a innymi krajami Europy i Ameryki Północnej.
"Tak jak w przypadku Japonii czy Korei Południowej, uruchomienie przez LOT bezpośredniego połączenia z Warszawy pozwoliło uwolnić potencjał podróży turystycznych i biznesowych w obu kierunkach, tak jesteśmy przekonani, że to samo stanie się również w przypadku Kazachstanu. Liczymy, że z naszego połączenia chętnie skorzystają nie tylko Polacy i Kazachowie, ale będzie to świetna oferta dla pozostałych mieszkańców regionu, zwłaszcza z Europy Zachodniej i Centralnej" - podkreślił.
Na pokładzie Boeingów 737-800 NG wykonujących połączenia między Warszawą a Astaną, LOT oferuje trzy klasy podróży – klasę biznes, ekonomiczną premium i ekonomiczną.
Milczarski przypomniał, że LOT jest oficjalnym partnerem Astana EXPO 2017. "Nasze połączenie zapewni najdogodniejszą podróż przez Warszawę pasażerom z Europy Zachodniej i Centralnej, którzy zdecydują się odwiedzić wystawę w tym roku" - dodał.
Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017 potrwa od 10 czerwca do 10 września. Odbywa się pod hasłem "Energia przyszłości". Polska zaprezentuje się pod hasłem "Poland: creative people, smart energy". Oprócz rozwiązań dla energetyki, w tym nowoczesnego, czystego spalania węgla, zamierza też pokazać, jak wykorzystać lasy do redukcji emisji dwutlenku węgla, a także promować kandydaturę Łodzi, jako gospodarza Expo w 2022 roku.
Połączenie do Astany jest 28. zainaugurowanym przez polskiego przewoźnika połączeniem od początku 2016 roku, obok Los Angeles, Newark, Seulu i Tokio. Uruchomienie bezpośrednich rejsów na trasie Warszawa- Astana to jeden z elementów strategii rentownego rozwoju LOT-u do 2020 roku.
Z danych ULC wynika, że z PLL LOT podróżowało w 2016 r. ponad 6,8 mln osób, co dało przewoźnikowi 22,38-proc. udział w polskim w rynku.
Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,82 proc. akcji), TFS Silesia (0,144 proc. akcji) oraz pracownicy (0,036 proc. akcji). (PAP)
aop/ je/
Komentarze