Przejdź do treści
Źródło artykułu

Planetoida ‘Oumuamua może pochodzić z układu podwójnego

Międzygwiazdowa planetoida ‘Oumuamua prawdopodobnie pochodzi z układu złożonego z dwóch gwiazd. O wnioskach z najnowszych analiz poinformowało brytyjskie Royal Astronomical Society.

Planetoida ‘Oumuamua została dostrzeżona 19 października 2017 roku w ramach obserwacji prowadzonych w Obserwatorium Haleakala na Hawajach. Obiekt ma promień 200 metrów i porusza się z prędkością 30 km/s. Najbliższy jego dystans względem Ziemi wyniósł około 33 miliony kilometrów.

Planetoida wzbudziła sensację, bowiem jej hiperboliczna orbita i prędkość oznaczają, że przyleciała do nas spoza Układu Słonecznego. Jest pierwszym tego typu zaobserwowanym ciałem spośród planetoid. W naszym układzie planetarnym znamy obecnie około 750 tysięcy „rodzimych” planetoid.

Najnowsze wyniki badań tego nietypowego obiektu, które ukażą się w „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” sugerują, że źródłem pochodzenia asteroidy ‘Oumuamua jest układ złożony z dwóch gwiazd. Przypuszczenia te oparte są na analizach dotyczących tego, w jaki sposób z układu planetarnego wyrzucane są obiekty lodowe (komety) i skaliste (planetoidy).

Wydawałoby się, że pierwszym międzygwiazdowym obiektem, który dotrze do Układu Słonecznego z innego systemu, będzie kometa, gdyż nasz układ planetarny wyrzuca na zewnętrz dużo więcej komet niż planetoid. Analizy wskazują jednak na nieco inną sytuację.

Okazuje się, że w układach podwójnych ciała skaliste są wyrzucane w porównywalnej ilości do ciał lodowych. W przypadku populacji ciał skalistych przeważającą ich ilość powinny stanowić obiekty z układów podwójnych zawierających gwiazdy typu widmowego A lub B. Wyrzucanie takich ciał z układu zachodzi raczej w czasie formowania się planet w układach podwójnych gwiazd, a nie w pojedynczych systemach gwiazdowych, ani w układach podwójnych z bardzo dużą separacją składników.

Naukowcy mają nadzieję w przyszłości zaobserwować więcej takich międzygwiazdowych planetoid. Ich badania mogą nam przynieść informacje pozwalające lepiej zrozumieć formowanie innych systemów planetarnych.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronach:

https://academic.oup.com/mnrasl/advance-article/doi/10.1093/mnrasl/sly033/4925005

http://www.ras.org.uk/news-and-press/3100-oumuamua-likely-came-from-a-binary-star-system

cza/ zan/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony