Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwsze zdjęcie z nowego europejskiego satelity meteorologicznego

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i EUMETSAT opublikowały pierwsze zdjęcie uzyskane za pomocą nowego satelity meteorologicznego MSG-3, wystrzelonego w lipcu. To największy europejski satelita do monitorowania pogody z orbity okołoziemskiej.

Najnowszy europejski satelita meteorologiczny zademonstrował swoje działanie, przekazując pierwsze zdjęcie Ziemi. Satelita został wystrzelony w kosmos 5 lipca i po sześciu miesiącach testów ma rozpocząć służbę.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) była odpowiedzialna za wystrzelenie satelity i pierwszą fazę jego operacji na robicie. 16 lipca zarządzanie satelitą przejęła organizacja EUMETSAT, przeznaczona do eksploatacji europejskich satelitów meteorologicznych.

MSG-3 należy do satelitów Meteosat drugiej generacji. Projekt MSG jest prowadzony wspólnie przez ESA i EUMETSAT. Nowa serię satelitów wprowadzono w 2002 roku, a MSG-3 jest trzecim satelitą z tej serii.

Głównym instrumentem satelity jest SEVIRI (Spinning Enhanced Visible and Infrared Imager), służący do uzyskiwania obrazów w świetle widzialnym i w podczerwieni. MSG-3 obejmuje swoim zasięgiem Europę i Afrykę. Co 15 minut na dwunastu różnych długościach fali skanuje powierzchnię Ziemi i atmosferę, aby śledzić zmiany w pokrywie chmur. Rozdzielczość uzyskiwanych zdjęć wynosi 1 kilometr w zakresie widzialnym i 3 kilometry w podczerwieni.

Dodatkowo satelita mierzy ilość energii słonecznej odbitej przez Ziemię w przestrzeń kosmiczną oraz promieniowanie podczerwone naszej planety. Może też działać jako przekaźnik sygnałów z radiolatarni ratunkowych. (PAP)

cza/ tot/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony