Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwsze polskie helikoptery Black Hawk wkrótce trafią do odbiorców

Na przełomie maja i czerwca do odbiorców trafią pierwsze trzy helikoptery Black Hawk, produkowane w PZL Mielec na Podkarpaciu. Obecnie śmigłowce przechodzą loty próbne - poinformowali PAP przedstawiciele firmy.

Jak poinformowała mielecka spółka w komunikacie, przygotowania do sprzedaży pierwszych helikopterów wyprodukowanych w Polsce przebiegają zgodnie z planem.

Jednym z elementów tego planu są loty próbne, które przeprowadza Leszek Pawuła. Został on zatrudniony przez PZL Mielec jako pilot doświadczalny. Pawuła jest śmigłowcowym pilotem doświadczalnym 1 klasy (Experimental Test Pilot), posiada także licencję śmigłowcowego pilota liniowego (Airline Transport Pilot) oraz licencję samolotowego pilota zawodowego. Jest jednym z trzech egzaminatorów upoważnionych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego do egzaminowania śmigłowcowych pilotów doświadczalnych.

W tym roku PZL Mielec zamierza zatrudnić i przeszkolić jednego lub dwóch polskich pilotów.

W ramach przygotowań do lotów próbnych na terenie mieleckiej firmy wyremontowany został hangar i malarnia. Powstała też jednostka straży pożarnej, zatrudniająca pięciu pełnoetatowych strażaków, którzy zostali przeszkoleni w zakresie standardowych technik pożarnictwa i ratownictwa podczas katastrof lotniczych.

Helikopter S-70i Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów.

Black Hawk to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny. Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w ponad 20 krajach świata. Głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in. Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ok. 1,9 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation. (PAP)

huk/ pad/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony