Pierwsza rotacja Amerykanów przyleciała do bazy w Powidzu
Pierwszy amerykański C-130J Hercules z bazy Ramstein w Niemczech przyleciał do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu w piątek. Przywiózł kilkunastu lotników. Następne dwie maszyny tego samego typu z 50 żołnierzami na pokładach przyleciały w sobotę.
"Samoloty z Ramstein przed godz. 14 wylądowały jeden po drugim w odstępie pięciu minut" – poinformował w sobotę PAP rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.
Przez czas pobytu w Polsce amerykańscy lotnicy będą mieszkać w Gnieźnie. W poniedziałek zaczną planowanie pierwszych misji.
Zdaniem dowódcy Sił Powietrznych gen. broni Lecha Majewskiego współpraca w powietrzu i na ziemi wzbogaci umiejętności zarówno polskich, jak i amerykańskich lotników. "Regularne pobyty w Polsce pododdziału lotniczego sojuszników chcemy wykorzystać do organizacji ćwiczeń, do których zaprosimy lotników z państw sąsiednich. Wszyscy na tym skorzystamy. Pięć lat temu nawet o tym nie marzyliśmy" – powiedział Majewski.
Amerykanie pozostaną w Powidzu do 10 marca. W tym czasie mają się szkolić korzystając ze środków nawigacyjnych oraz infrastruktury polskiej bazy. Program treningu przewiduje m.in. precyzyjny zrzut ładunków na poligonie, loty w ugrupowaniu i goglach noktowizyjnych. W planie są także szkolenia teoretyczne, wymiana doświadczeń w eksploatacji samolotów C-130 (polskie Siły Powietrzne mają pięć C-130E, wszystkie stacjonują w 33. Bazie).
Lotnicy z Powidza wykorzystają kontakty z kolegami z Ramstein do przygotowań przed ćwiczeniami lotnictwa "Rodeo" w USA, w których w tym roku pierwszy raz weźmie udział polski Hercules.
Zgodnie z dwustronnym porozumieniem Amerykanie będą przylatywali do Polski na ćwiczenia raz na kwartał – dwa razy w roku mają przylatywać bojowe F-16, korzystając z baz w Łasku i w poznańskich Krzesinach; dwa razy transportowe C-130 Hercules, które będą stacjonować w Powidzu. W ramach wymiany szkoleniowej polscy oficerowie w USA będą służyć w bazach Luke (Arizona) i Pope (Północna Karolina), gdzie też stacjonują F-16 i C-130.
Na początku listopada 2012 r. w Łasku zainaugurował działalność Aviation Detachment, naziemny pododdział przygotowujący rotacyjne ćwiczebne pobyty amerykańskich samolotów w Polsce. Pododdział odpowiada za logistykę i administrację.
Kolejna rotacja amerykańskich lotników w Polsce jest planowana między 10 a 26 maja. Wówczas w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie) ma ćwiczyć ok. 120 lotników i sześć samolotów F-16. (PAP)
ral/ jbr/
Komentarze