PAŻP uruchomił narzędzie wspomagające bezpieczeństwo operacji lotniczych

PANSA IWB

Po serii testów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła system pozwalający użytkownikom przestrzeni powietrznej m.in. na składanie planów lotu drogą elektroniczną – poinformował PAP rzecznik PAŻP Paweł Łukaszewicz. To kolejna inicjatywa Agencji z obszaru nowoczesnych technologii.

Chodzi o system Integrated Web Briefing (IWB), służący do planowania operacji lotniczych i obsługi planów lotu. System działa od tygodnia.

"Po serii testów uruchomiliśmy długo wyczekiwany system, który integruje dostęp do wielu różnych danych i informacji lotniczych niezbędnych do przygotowania i zaplanowania lotu. Pozwala on tworzyć bazę planowanych operacji oraz flotę statków powietrznych. Umożliwia także podgląd różnych podkładów map i osobną prezentację wszelkiego rodzajów obiektów, struktur lub pomocy nawigacyjnych" – mówi Łukaszewicz.

Jak informuje, system ten zawiera m.in. mapy pogodowe udostępniane przez IMGW. "Na podstawie dostępnych danych oraz modułu do planowania, IWB umożliwia złożenie planu lotu i depesz modyfikacyjnych" – dodał.

PAŻP informuje, że wprowadzenie systemu jest efektem współpracy między Agencją ą firmą R-SYS, będącą dostawcą oprogramowania.

"System w fazie testowej uruchomiliśmy pod koniec listopada ub.r. W ciągu kolejnych kilku tygodni otrzymaliśmy kilkadziesiąt mniejszych i większych raportów od użytkowników, których w tym czasie zarejestrowało się około pięciuset. Jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem systemu mieliśmy ich zarejestrowanych około półtora tysiąca. W czasie całego okresu wdrożeniowego PAŻP wprowadził kilkaset mniejszych i większych poprawek oraz rekomendacji" – przekazał.

Jak dodał, większość z nich została już wdrożona i ułatwia nawigację systemu. "Inne zgłoszenia będą wprowadzane systematycznie. Jednak już teraz IWB wyróżnia się kilkoma cechami na tle innych tego typu narzędzi. Przede wszystkim dostawcą wielu danych jest sam PAŻP. Dzięki temu IWB umożliwia np. bieżący podgląd w zajętość stref lotów z aktualizacją w czasie rzeczywistym i podgląd planowanych aktywności w całej strefie lotów" – tłumaczy rzecznik.

Ponadto, dzięki dwuetapowej weryfikacji – z pośrednictwem Biura Odpraw Załóg PAŻP – system gwarantuje m.in. prawidłową dystrybucję depesz pomiędzy służbami kontroli ruchu lotniczego oraz umożliwia pilotom zdalne zamknięcie planu lotu po wylądowaniu. Jak podkreślił, system ten umożliwia jego użytkownikowi wykonanie niezbędnych czynności w ramach przygotowań do lotu oraz dostęp do różnorodnych danych, co czyni system multifunkcjonalnym. "Przyszłe zadania rozwojowe dla IWB będą głównie skupione na wprowadzaniu ułatwień w obsłudze nawigacji serwisu oraz na udostępnieniu aplikacji mobilnej" – dodał.

Rzecznik wskazał, że IWB stanowi nie tylko narzędzie do planowania, może być również pouczającym źródłem wiedzy dla adeptów lotnictwa.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w najbliższych latach planuje zainwestować miliony złotych w nowe technologie, które podniosą jej konkurencyjność w Europie. Chodzi o innowacyjne systemy zarządzania ruchem lotniczym.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego, którzy pełnią służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każdego dnia średnio obsługują około 2,5 tys. lotów, a rocznie około miliona. PAŻP jest także odpowiedzialna za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za zaawansowaną infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus