Przejdź do treści
Źródło artykułu

PAŻP testuje narzędzie wspomagające bezpieczeństwo operacji lotniczych

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła testową wersję serwisu, pozwalającego użytkownikom przestrzeni powietrznej m.in. na składanie planów lotu drogą elektroniczną - poinformowała PAŻP. To kolejna inicjatywa Agencji z obszaru nowoczesnych narzędzi wspomagających bezpieczeństwo lotów.

"Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła testową wersję Integrated Web Briefing (IWB). Serwis zapewnia użytkownikom przestrzeni powietrznej dostęp do kompleksowych informacji, pozwala m.in. na składanie planów lotu drogą elektroniczną. IWB jest kolejną inicjatywą Agencji z obszaru nowoczesnych narzędzi wspomagających planowanie i bezpieczeństwo operacji lotniczych" - poinformowała PAŻP w poniedziałkowym komunikacie.

Jak wyjaśniono, IWB jest narzędziem integrującym dostęp do różnych danych lotniczych, niezbędnych do przygotowania się do lotu. Korzystając z IWB można m.in. zaplanować trasę lotu z poziomu mapy, uzyskać wgląd w depesze oraz mapki meteo, czy stworzyć własną bazę statków powietrznych.

PAŻP informuje, że obecnie IWB działa w przedoperacyjnej fazie testowej (dla użytkowników) i będzie rozwijany o nowe opcjonalności oraz usprawnienia funkcjonalne. Operacyjne oddanie IWB do użytku planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r.

W ramach etapu testowego do 27 grudnia użytkownicy aplikacji mogą przesyłać swojej uwagi na adres mailowy aro.epwa@pansa.pl. Jak dodano, PAŻP liczy na uwagi użytkowników wykonujących loty dyspozycyjne, a także szkoleniowe.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego, którzy pełnią służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każdego dnia średnio obsługują około 2,5 tys. lotów, a rocznie około miliona. PAŻP jest także odpowiedzialna za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za zaawansowaną infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony