Przejdź do treści
Źródło artykułu

Paralotniowe Mistrzostwa Polski 2015 w Macedonii

Do piątku w macedońskiej miejscowości Kruszewo, około 100 km na południe od Skopje, będą trwały Paralotniowe Mistrzostwa Polski, Czech i Słowacji 2015. Organizatorem imprezy są Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe oraz macedoński klub Heli XC.

Już od wielu lat paralotniowe mistrzostwa naszego kraju rozgrywane są za granicą – głównie w Alpach, we Włoszech lub Słowenii, a także w Bułgarii. Niestety, polska pogoda jest zbyt kapryśna dla tego sportu, który wymaga odpowiednich warunków do rozgrywania konkurencji. W Polsce trudno o tydzień ładnej pogody bez burz, deszczu i silnego wiatru, a Macedonia oferuje po 28 słonecznych dni w lipcu i sierpniu. Dodatkowo brakuje nam dobrych, wystarczająco dużych miejsc do startów w górach - takich, gdzie mogłoby startować ponad 100 zawodników.

W zawodach wystartuje 150 najlepszych pilotów z Polski, Czech, Słowacji oraz kilku innych państw, z czego polskich zawodników będzie 67. W tym roku wystartuje też rekordowa liczba kobiet, które są zdecydowaną mniejszością w tym sporcie. Będzie ich siedem. Piloci będą rywalizować o tytuły mistrzowskie swoich krajów, a także o wygraną w całych zawodach w klasyfikacji generalnej. Medale Mistrzostw Polski zostaną wręczone w klasyfikacji generalnej, sportowej, kobiecej i drużynowej.

Piloci każdego dnia będą brali udział w jednej konkurencji i wyniki z 6 dni wyłonią zwycięzców. Konkurencja paralotniowa polega na pokonaniu zadanej trasy w jak najkrótszym czasie. Trasa jest wyznaczona przez punkty zwrotne, które zawodnicy mają zapisane w swoich GPS-ach. Po wystartowaniu wykorzystują ciepłe powietrze do wznoszenia się, a następnie lecą zgodnie ze wskazaniami GPS. Jeśli stracą część wysokości, znowu muszą szukać tzw. kominów, czyli prądów wznoszących. Podczas jednej konkurencji pilot musi wykręcić od kilku do kilkunastu takich „kominów” – wymaga to dużego doświadczenia i dobrej znajomości sił przyrody.

Zawodnicy bardzo często latają skrzydło w skrzydło z ptakami, które są bardzo pomocne w odnajdywaniu noszeń. Mimo panujących w Macedonii ponad 30-stopniowych upałów piloci zakładają puchowe kurtki i grube rękawice na starcie, bo warunki pozwalają im na loty nawet 3 km nad ziemią, gdzie już nie jest tak gorąco. Trasy zazwyczaj mają między 50 a 100 km i pokonanie ich zajmuje zawodnikom od 2 do 4 godzin.

Ciekawostką dla kibiców, którzy są zainteresowani obserwowaniem rozgrywanych zawodów jest fakt wyposażenia wszystkich zawodników w lokalizatory, które na żywo transmitują sygnał z pozycją pilota na stronę internetową zawodów. Kibice mogą więc na żywo obserwować rywalizację na mapie.

Patronami imprezy są Aeroklub Polski i Międzynarodowa Federacja Lotnicza. (PAP)

luo/ mhr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony