Otwarto wileńskie lotnisko po przebudowie pasa startowego

Międzynarodowy Port Lotniczy Wilno (fot. Teekkari (praca własna)/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Wileńskie lotnisko zostało otwarte w czwartek po 35 dniach przerwy, podczas której przebudowano pas startowy. Jako pierwszy w Wilnie wyląduje samolot z Rygi, w piątek tuż po północy. W piątek rano z Wilna wystartuje samolot do Warszawy.

Kierownictwo wileńskiego portu lotniczego przeprowadzone prace określa jako skomplikowany projekt. Prace trwały nieustannie, w dzień i noc przez ponad miesiąc i pochłonęły 18 mln euro.

Na czas remontu loty z Wilna zostały przekierowany na lotnisko kowieńskie. Przyjęcie lotów wileńskich dla niedużego lotniska w Kownie było dużym wyzwaniem. Oprócz zaplanowanej na ten okres obsługi 460 własnych połączeń i 75 tys. pasażerów, Kowno obsłużyło ponad 3 tys. połączeń i 300 tys. pasażerów wileńskich.

Remont pasa startowego zbudowanego na wileńskim lotnisku w 1958 roku i ostatni raz odnawianego przed 20 laty był konieczny. Jak zaznaczył w czwartek minister łączności Litwy Rokas Masiulis, „brak decyzji groził w przyszłym roku zamknięciem lotniska w Wilnie”.

Wileńskie lotnisko zostało uruchomione w 1932 roku. Pierwszym przewoźnikiem, który rozpoczął stamtąd regularne loty, były PLL LOT z połączeniem na trasie Warszawa-Wilno-Ryga-Tallin. W uroczystości inauguracji połączenia lotniczego z Warszawy do Wilna uczestniczył wówczas prezydent Polski Ignacy Mościcki.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Źródło: PAP
comments powered by Disqus