Przejdź do treści
Źródło artykułu

Opublikowano dane w podczerwieni z teleskopu NEOWISE

Informacje o łącznie ponad 29 tysiącach planetoid i komet znajdują się w zestawach danych zebranych w ramach misji teleskopu podczerwonego NEOWISE. NASA poinformowała o opublikowaniu danych zebranych w czwartym roku misji.

Misja Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer, czyli NEOWISE, prowadzona jest od końca 2013 roku. W ciągu czwartego roku od początku misji uzyskano ponad 2,5 miliona zdjęć w podczerwieni. Po połączeniu z danymi uzyskanymi w poprzednich latach, publiczne archiwum obejmuje już około 10,3 miliona zestawów zdjęć i bazę danych z ponad 76 miliardami detekcji źródeł na tych zdjęciach. Teleskop przeskanował całe niebo już osiem razy i zaobserwował 29375 obiektów, w tym 788 tzw. obiektów bliskich Ziemi oraz 136 komet.

Obiekty bliskie Ziemi (ang. Near-Earth Objects – NEOs) to komety i planetoidy, których orbity zostały tak zaburzone przez oddziaływania grawitacyjne planet w Układzie Słonecznym, że zbliżają się w okolice Ziemi. Dziesięć z obiektów NEO odkrytych przez NEOWISE należy dodatkowo do kategorii tzw. potencjalnie niebezpiecznych planetoid (ang. potentially hazardous asteroids - PHAs). To odpowiednio duże ciała (co najmniej 100-200 metry średnicy), których orbity przecinają orbitę Ziemi lub przebiegają naprawdę blisko niej (dystans mniejszy niż 0,05 jednostki astronomicznej, czyli około 7,5 mln km). Uderzenie w Ziemię obiektu z kategorii PHA mogłoby wywołać poważne skutki dla ludzkości, przynajmniej o skali regionalnej.

NEOWISE jest kontynuacją projektu Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) – satelity podczerwonego wystrzelonego przez NASA w grudniu 2009 roku. W 2011 roku, po ukończeniu misji podstawowej i wyczerpaniu czynnika chłodzącego, teleskop został wprowadzony w tryb hibernacji. Następnie w 2013 r. projekt reaktywowano pod nazwą NEOWISE, z nowym celem: pomoc w identyfikowaniu i poznawaniu własności obiektów przelatujących blisko Ziemi – planetoid i komet. NEOWISE bada też bardziej odległe ciała z tej kategorii. (PAP)

cza/ ekr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony