Przejdź do treści
Ptaki w locie stanowią ogromne zagrożenie dla ruchu lotniczego
Źródło artykułu

Opracowano niskotonowy system do odstraszania ptaków od samolotów

System, który pozwala odstraszyć ptaki za pomocą bardzo niskich, niesłyszalnych dla ludzi dźwięków, opracowano w USA. Urządzenie to może zapobiegać zderzeniom ptaków z samolotami - informuje "New Scientist".

Samoloty i ptactwo w jednej przestrzeni to złe sąsiedztwo. Zderzenia z ptakami zdarzają się na całym świecie i powodują nieraz poważne uszkodzenia samolotów. Związane z tym straty sięgają miliardów dolarów rocznie, nie wspominając o tym, że takie spotkania są bardzo ryzykowne dla załóg i pasażerów.

W odstraszeniu ptaków może pomóc nowe urządzenie emitujące fale dźwiękowe o bardzo niskiej częstotliwości. Jest ono elementem systemu, który reaguje na obecność ptasich stad w korytarzach powietrznych.

Do odstraszania ptaków z lotnisk (albo skażonych rzek) stosuje się obecnie urządzenia generujące hałas. Jest to jednak rozwiązanie uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi. Nowy system, który ma odstraszać ptaki za pomocą infradźwięków - odgłosów tak niskich, że nie rejestruje ich ludzkie ucho - opracowała Amerykańska firma Technology International (TI) z Laplace.

Próbna wersja systemu Avian Infrasound Non-lethal Denial System składa się m.in. z detektora infradźwięków, który pozwala wykryć zbliżanie się stada. Jeśli je zarejestrują, włącza się bateria obrotowych generatorów niskich tonów (subwooferów). Dotychczasowe testy dowiodły, że system jest skuteczny.

Naturalnym źródłem niskich dźwięków są m.in. pioruny. Być może właśnie dlatego ptaki naturalnie takich odgłosów unikają - sugeruje Abdo Husseiny z TI. Jak dodaje, nowy system można wykorzystać do odstraszania gołębi od miejskich placów i skwerów albo do wypłaszania ptasich stad z okolic turbin wiatrowych. System powinien się pojawić na rynku w ciągu dwóch lat. (PAP)

zan/ ula/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony