Oddział Muzeum Lotnictwa powstanie w Łodzi

MI-2/ Muzeum Sił Powietrznych w Deblinie

Oddział Muzeum Lotnictwa powstanie w Łodzi w ramach Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Na początek w muzeum znajdzie się prawdopodobnie 20 eksponatów, w tym śmigłowiec MI-6 i samoloty Ił-14 i Ił-28.

Placówka miałaby rozpocząć działalność w przyszłym roku.

Uchwałę o utworzeniu oddziału Muzeum Lotnictwa podjęła w środę Rada Miejska w Łodzi zmieniając statut Muzeum Tradycji Niepodległościowych. To efekt starań wielu łodzian o ocalenie dla miasta kolekcji wojskowych samolotów i śmigłowców zgromadzonej przy ul. Pilskiej w Łodzi.

Większość eksponatów z tej kolekcji (gromadzonej przez nieżyjącego już pasjonata lotnictwa Jerzego Lewandowskiego) należy do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. W ub. roku - po negocjacjach - MON zgodziło się na bezpłatne użyczenie niektórych eksponatów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi; w Dęblinie są one przygotowywane do ekspozycji.

Zdaniem przewodniczącego łódzkiej Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka, nowe muzeum będzie kolejną atrakcją turystyczną miasta.

W Muzeum Lotnictwa, które mieścić się będzie przy ul. Pienistej, na powierzchni niemal 1,5 tys. m. kw. prezentowanych będzie prawdopodobnie ok. 20 maszyn. Zobaczyć będzie można m.in. śmigłowiec MI-6, przekazany przez policję śmigłowiec MI-2 oraz samoloty Ił-14 i Ił-28.

Utrzymanie muzeum ma kosztować rocznie niemal 1 mln zł. Wstęp będzie płatny. Władze Łodzi liczą, że rocznie będzie je odwiedzać ponad 30 tys. osób, a otwarcie muzeum będzie możliwe już w 2013 roku. (PAP)

szu/ abe/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus